WPŁACAM

2023-11-11

„Przewijamy Polskę”

5 maja 2021 roku, w Dniu Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością i Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, 5 organizacji pozarządowych postanowiło rozpocząć Akcję Społeczną pod hasłem „Przewijamy Polskę”, zawiązując w Warszawie Koalicję. W jej skład – poza Fundacją Integracja – weszły: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” z Poznania, Fundacja NieOdkładalni z Gliwic, Fundacja „Mali siłacze” z Krakowa, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki. Celem działania Koalicji jest stworzenie w całej Polsce sieci tzw. komfortek (odpowiedników changing places ), pokoi sanitarno-pielęgnacyjnych, w których osoby z niepełnosprawnością będą mogły w bezpieczny i godny sposób dokonać czynności higienicznych: zmienić pieluchomajtki lub inne środki chłonne, a także przyjąć np. doodbytniczo leki.

Przez 30 miesięcy istnienia Koalicji powstało około 50 komfortek w całym kraju, w tym m.in. w Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie. Pojawiły się też komfortki mobilne, które mogą pojawiać się podczas imprez plenerowych, koncertów, festiwali itp.

Baza adresowa znajduje się na Niepelnosprawni.pl: Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli przewijaka dla osoby dorosłej – niepelnosprawni.pl

Więcej o komfortkach można dowiedzieć się, rozwiązując test wiedzy: Test wiedzy o komfortkach i śledząc stronę Koalicji na Facebooku: Facebook.com/PrzewijamyPolske

Wielki sukces Koalicji „Przewijamy Polskę”!

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zatwierdził zmiany przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to m.in. że w nowych budynkach użyteczności publicznej będą powstawać pomieszczenia dostosowane i przeznaczone do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami. Powinny spełnić wymagania w zakresie wyposażenia i mieć odpowiednią powierzchnię.

Obowiązek będzie dotyczył budynków:

  • administracji publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 2000 mkw.;
  • kultury, sportu, handlu, usług lub obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym lub lotniczym o powierzchni użytkowej powyżej 10 000 mkw.;
  • stacji paliwo powierzchni użytkowej powyżej 300 mkw., zlokalizowanej przy autostradzie lub drodze ekspresowej;
  • opieki zdrowot­nej. Nowe przepisy nakładają też wymóg wykonania miejsc rekreacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami przy zespołach budynków wielorodzinnych, w którym jest więcej niż 20 mieszkań.

Przepisy wejdą w życie w kwietniu 2024 roku.

Nasze inne projekty

Płytka wyobraźnia

Kampania „Płytka wyobraźnia” to akcja społeczna mająca na celu ostrzeżenie młodych osób przed nierozważnymi i często tragicznymi w skutkach skokami do wody.

Kampanie społeczne

Lider Dostępności

„Lider Dostępności” to konkurs architektoniczno-urbanistyczny, który od 2016 roku Integracja organizuje wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich.

Konkursy

Forum Dostępności

Pierwsza edycja FORUM DOSTĘPNOŚCI odbyła się w dniach 13-14 listopada 2023 roku w Poznań Congress Center. W konferencji wzięli udział paneliści z Integracja LAB.

Konferencje