2019-11-08
kampania-spoleczna, sprawni-w-pracy, zatrudnienie

Nie chcę być strażakiem

Kampania Integracji z 2016 roku, obsypana nagrodami w kraju i za granicą. Jej hasło: „Nie chcę być strażakiem” wspierało aktywność zawodową osób z niepełnosprawnością i promowało prowadzony przez Integrację portal rekrutacyjny: sprawniwpracy.pl.

Predyspozycje i umiejętności

Kampania w przewrotny sposób pokazała pracę osób z niepełnosprawnością i miała na celu zmianę postaw społecznych. Pokazała osoby z niepełnosprawnością jako pełne życia, asertywne, dobrze radzące sobie z wyzwaniami. Wprawdzie niekoniecznie spełniające się w zawodzie strażaka, ale w innych profesjach już tak, zgodnych z indywidualnymi predyspozycjami i umiejętnościami. Potwierdzeniem tego były i są różnorodne oferty pracy i ogłoszenia kandydatów na portalu sprawniwpracy.com.

Budowanie świadomości

Stworzony na potrzeby kampanii film „Nie chcę być strażakiem” przełamywał stereotypy, zachęcał do większej otwartości i przekonywał pracodawców, aby radzili sobie ze świadomością, że osoby z niepełnosprawnością mogą wykonywać wiele zawodów bez większych przeszkód, jak też uświadamiał tym osobom i ich bliskim, że na rynku pracy usuwa się przed się coraz więcej barier.

Zmiany w orzecznictwie mile widziane

Kampania miała także wpłynąć na zmiany sposobu, w który kwestie dotyczące niepełnosprawności i pracy ujęte są w polskim prawie. Polski system orzecznictwa opiera się na założeniu, że osoby z niepełnosprawnością nie mogą lub nie powinny pracować – w ich orzeczeniach często widnieje zapis: „częściowo/całkowicie niezdolny do pracy” lub „całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji”. To działa na wyobraźnię i buduje mylne poczucie, że przed osobami z niepełnosprawnością rynek pracy się zamyka. Aby to poczucie zmienić, w systemie orzekania o niepełnosprawności trzeba wprowadzić nowe określenia, z których będzie jasno wynikać, że w osobach z niepełnosprawnością tkwi potencjał, który warto docenić.

Nagrody dla kampanii

  • Cannes Lions – Brąz (PR) – festiwal w Cannes
  • Eurobest – Srebro (Charities, Public Health & Safety, Public Awareness Messages) , brąz (Public Affairs & Lobbying) – Europejski Festiwal Kreatywności w Rzymie
  • Golden Drum – Złoto (Film) i Srebro (PR) – festiwalu w Lublanie
  • KTR – Złoto (Film), Złoto (Viral), Złoto (PR&Event), Złoto (Active Advertising), Srebro (Film Online) – polski festiwal kreacji reklamowej KTR 2016
  • InnovationAd – Grand Prix i Złoto (Insight) – prestiżowym konkurs krajowym
  • srebro (Kampanie społeczne) – w konkursie Złote Spinacze

Nasze inne projekty

Niepełnosprawni – sprawni w pracy II

Celem projektu jest wejście osób z niepełnosprawnością (OzN) poprzez organizowanie i prowadzenie zintegrowanych działań na rzecz włączenia OzN na rynek pracy.

PFRON

Lider Dostępności

„Lider Dostępności” to konkurs architektoniczno-urbanistyczny, który od 2016 roku Integracja organizuje wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich.

Konkursy

Forum Dostępności

Pierwsza edycja FORUM DOSTĘPNOŚCI odbyła się w dniach 13-14 listopada 2023 roku w Poznań Congress Center. W konferencji wzięli udział paneliści z Integracja LAB.

Konferencje