WPŁACAM

2023-05-08

Płytka wyobraźnia

To najgłośniejsza kampania społeczna Integracji. 24 lipca 2023 r. minęło 41 lat od niefortunnego skoku do wody prezesa Integracji Piotra Pawłowskiego (1966-2028), w wyniku którego doznał porażenia czterokończynowego. Integracja co toku przestrzega młodych ludzi przed nierozważnymi skokami do wody, które dla wielu z nich kończyły się i kończą życiem na wózku.

To był impuls. Nie zastanawiając się, wziąłem krótki rozbieg i odbiłem się mocno od brzegu. Nie poczułem żadnego bólu. W ułamku sekundy, jak w kalejdoskopie, przypomniały mi się fragmenty różnych wydarzeń z życia. Chwilę później ogarnęło mnie ogromne zdziwienie, że nic mnie nie boli, lecz nie mogę się poruszyć. Moje ciało unosiło się na wodzie plecami do góry, a ja nie wiedziałem, co tak naprawdę się stało – wspominał Piotr Pawłowski. W chwili wypadku miał 16 lat, a w jego wyniku doznał porażenia czterokończynowego.

Jeden bezmyślny skok do wody wyłączył mnie całkowicie na kilka lat z normalnego życia – dodawał. – Wózek inwalidzki dla mnie, młodego chłopaka, oznaczał wyrok. Byłem dobrze zapowiadającym się koszykarzem. Chodziłem do ciekawej szkoły. Miałem mnóstwo przyjaciół. I w jednej chwili wszystko to straciłem.

„Płytka wyobraźnia to kalectwo” – tak brzmiało hasło kampanii społecznej zainicjowanej przez Integrację w 1995 roku. Po latach Integracja zrezygnowała z części hasła z powodów językowych. Przez blisko 30 lat wyprodukowano na potrzeby kampanii spoty telewizyjne i radiowe, tysiące plakatów, które co roku pojawiają się na plażach, basenach i w ośrodkach wypoczynkowych, dziesiątki tysięcy ulotek oraz materiały edukacyjne, które trafiły do ponad 1000 szkół w Polsce.

Zależy mi na tym, by jak najmniej osób przechodziło przez to samo co ja, bo nie jest to sytuacja prosta i łatwa do zaakceptowania – przekonywał Pawłowski. – Działania uświadamiające są wciąż potrzebne. Dorastają kolejne pokolenia, które nad wodą zapominają o niebezpieczeństwach.

Nie skaczcie na główkę w miejscach nieznanych, nawet w tych, które znacie, bo może zmienić się dno lub leżeć tam np. wrzucone taczki lub inne żelastwo. Uważajcie nad wodą, nawet gdy jesteście świetnymi pływakami i czujecie się jak Kevin Costner w Wodnym świecie, bo wózek, choć to nie koniec życia, nie jest fajny! – przekonuje do dziś młodych ludzi Łukasz Bednarski, doradca zawodowy z Centrum Integracji w Warszawie, przestrzegając przed błędem, który sam kiedyś popełnił, skacząc do wody.

Plakat kampanii do pobrania: plakat (format: jpg 6 MB)

Spot: spot telewizyjny (format mpg, 2.5 MB)

W 2016 roku kampania „Płytka wyobraźnia” miała brawurową odsłonę pod hasłem „Szacun Tropików”, która zdobyła tytuł Kampanii Społecznej Roku.

Nasze inne projekty

POLSKA BEZ BARIER 2024

PFRON

Lider Dostępności

„Lider Dostępności” to konkurs architektoniczno-urbanistyczny, który od 2016 roku Integracja organizuje wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich.

Konkursy

Medal Przyjaciel Integracji

Medal Przyjaciel Integracji przyznawany jest od 1997 r. i wręczany podczas Wielkiej Gali Integracji w Warszawie. Powstał w celu promowania cennych inicjatyw i działań na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością w Polsce.

Wydarzenia