WPŁACAM

2023-06-01
Budynek mieszkalny w Częstochowie

Laur Dostępności

I KONKURS ARCHITEKTONICZNY LAUR DOSTĘPNOŚCI

Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Banku Gospodarstwa Krajowego

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przedłużają nabór zgłoszeń do I edycji Konkursu Architektonicznego Laur Dostępności 2023. W konkursie nagrodzone zostaną obiekty, które dzięki wprowadzonym modernizacjom stały się bardziej dostępne dla seniorów, rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami.

Laur Dostępności to konkurs skierowany do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, Towarzystw Budownictwa Społecznego, instytucji publicznych oraz wszystkich podmiotów, które od października 2019 roku skorzystały z finansowania i zrealizowały inwestycje z programu Fundusz Dostępności – Dostępność Plus, w celu zwiększenia dostępności istniejących budynków.

Okazuje się, że dostępność można rozumieć bardzo różnie. Jedni traktują ją jak konieczność, bo tak trzeba, inni widzą w niej szansę na nową jakość życia dla wszystkich – mówi Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, organizatora konkursu.

Na jakość życia osób z niepełnosprawnością, seniorów, kobiet w ciąży czy rodziców z dziećmi znacząco wpływa wybudowanie windy w bloku, który jej wcześniej nie posiadał, bezpiecznego podjazdu, poręczy, zlikwidowanie wysokich krawężników lub poszerzenie wejścia do budynku. To tylko pozornie niewielkie zmiany, które w praktyce nie tylko podnoszą komfort, ale są szansą na włączenie się w życie społeczne, dają poczucie sprawczości i samodzielności.

Konkurs Laur Dostępności ma na celu wyróżnienie tych najlepszych, najciekawszych rozwiązań, za sprawą których wspólna przestrzeń staje się bezpieczna, przyjazna i dostępna dla każdego użytkownika.

Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach – Obiekt mieszkalny oraz Obiekt użyteczności publicznej i usług lokalnych.

W każdej z kategorii Laureat otrzyma nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, którą będzie mógł przeznaczyć na dalszą poprawę dostępności, uatrakcyjnienie obiektu i jego otoczenia lub inne działania sprzyjające integracji mieszkańców.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas Wielkiej Gali Integracji 18 listopada 2023 r. organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Nabór zgłoszeń do konkursu trwa do 30 czerwca 2023 r.

Regulamin Konkursu oraz Formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej: LD regulamin

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

Współorganizator: Bank Gospodarstwa Krajowego

Patronat medialny: Architektura&Biznes, Builder, niepelnosprawni.pl

Więcej informacji:

Joanna Krok, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
tel. 519 066 474
Katarzyna Figura, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
tel. 505 602 711
email: laurdostepnosci@integracja.org

Nasze inne projekty

Medal Przyjaciel Integracji

Medal Przyjaciel Integracji przyznawany jest od 1997 r. i wręczany podczas Wielkiej Gali Integracji w Warszawie. Powstał w celu promowania cennych inicjatyw i działań na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością w Polsce.

Wydarzenia

Płytka wyobraźnia

Kampania „Płytka wyobraźnia” to akcja społeczna mająca na celu ostrzeżenie młodych osób przed nierozważnymi i często tragicznymi w skutkach skokami do wody.

Kampanie społeczne

Zapytaj doradcę III 01.04.2021 – 31.03.2024

PFRON