WPŁACAM

2023-11-20

Wrażliwość to siła! 28. Wielka Gala Integracji

Dziś chcielibyśmy porozmawiać o wrażliwości, której mam wrażenie wciąż mamy za mało i – bijemy się w naszą medialną pierś, trochę za mało o niej mówimy. Dobrze, że wy jesteście, bo wy w tej wrażliwości macie profesurę – tymi słowami publiczność Wielkiej Gali przywitał Tomasz Wolny, który razem z Pauliną Malinowską-Kowalczyk poprowadził tegoroczne wydarzenie. Hasłem przewodnim tegorocznej Gali była właśnie wrażliwość.

Gala zaczęła się utworem Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Grzegorza Dowgiałło, muzyka, piosenkarza, aranżera i multiinstrumentalistę oraz aktora. Legendarny szlagier Czesława Niemena, zwłaszcza słowa „Ludzi dobrej woli jest więcej” w pełni oddaje przesłanie, z którym w tym roku chcieli wyjść organizatorzy tego jedynego w swoim rodzaju święta osób z niepełnosprawnością.

Tysiące uczestników!

Chciałam zacząć od pytania o to, czy wrażliwość to siła, czy słabość. Ja nie mam wątpliwości, że tu to jest wielka siła – powiedziała na początku Gali Prezes Integracji Ewa Pawłowska.

Wielka Gala Integracji to święto w którym, co roku biorą udział tysiące osób z niepełnosprawnością — czy to stacjonarnie na warszawskiej Arenie Ursynów, czy to za pośrednictwem Internetu.

Bardzo się cieszę, że dzieło Piotra Pawłowskiego trwa i rozwija się pozytywnie, wpływając na polskie życie społeczne i na codzienne życie tak licznych rodaków – to słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w swoim liście odniósł się do wieloletnich działań Integracji, których dorocznym podsumowaniem jest właśnie Wielka Gala.

Trzecia stypendystka

Jednym z tych działań jest przyznawane od 2021 roku Stypendium im. Piotra Pawłowskiego. O jego idei opowiedział Paweł Łukasiak prezes Akademii Rozwoju Filantropii.

Ten fundusz stypendialny powstał, by uczcić pamięć Piotra Pawłowskiego. Piotrze, przyjacielu, to jest po to, żebyśmy pamiętali o Tobie i żeby świat pamiętał o Tobie. To jest też przypomnienie bardzo ważnego modelu działania organizacji, który polega na tworzeniu funduszy, które są żywymi pomnikami. Nagradza się nimi ludzi, którzy są częścią projektu, poprzez który chcemy jednocześnie pomagać i pamiętać – mówił Paweł Łukasiak, który był inicjatorem powstania Stypendium im. Piotra Pawłowskiego.

W tym roku Stypendium otrzymała Krystyna Włodarek, założycielka Fundacji Regiment, która dba o dobrostan psychiczny kobiet, wychodzących z trudnych sytuacji życiowych.

Dla mnie niezwykłe jest to, że działania takiej zwykłej dziewczyny jak ja zostały nagrodzone na taką skalę – powiedziała tegoroczna stypendystka.

Więcej informacji o stypendium i jego idei można dowiedzieć się na stronie https://www.stypendiumpiotra.pl/.

Po uroczystym wręczeniu stypendium przed publicznością Wielkiej Gali wystąpiła Patrycja Błach, niezwykle utalentowana wokalistka, która pomimo niepełnosprawności w postaci niedosłuchu czaruje swoim głosem. Laureatka wielu festiwali i konkursów muzycznych m.in. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, Szansy na Sukces czy programu All Together Now.

Wrażliwe dziennikarstwo

Jak co roku podczas Wielkiej Gali przyznano Medale Przyjaciela Integracji. W tym roku pierwszy z trzech równorzędnych medali otrzymała dziennikarka Monika Meleń, autorka poruszających reportaży o osobach z niepełnosprawnością. Trzy z nich – w tym historię Wandy, niewidomej Polki, która zaadoptowała Scholę, dziewczynkę, którą rodzice porzucili na śmietniku w Indiach, zostały wyświetlone podczas Gali. Kolejny Medal otrzymał Bank Gospodarstwa Krajowego. Trzeci Medal został przyznany Stowarzyszeniu Mudita i jej prezesce Oldze Ślepowrońskiej.

Maja Komorowska: Wy już się nie musicie poprawiać!

Gościem tegorocznej Wielkiej Gali Integracji była Maja Komorowska, wybitna polska aktorka znana z filmów Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego, od lat przyjaciółka Integracji.

Laur Dostępności

Podczas Wielkiej Gali ogłoszono zwycięzców I edycji konkursu Laur Dostępności. Nagrodzono inwestycje prowadzące do likwidacji barier architektonicznych i zwiększające dostępność istniejących budynków. Skierowany jest do podmiotów, które skorzystały z finansowania i zrealizowały inwestycje z programu Fundusz Dostępności – Dostępność Plus, prowadzonego przez BGK, takich jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz instytucje publiczne, m.in. szkoły, szpitale, przychodnie, instytucje kultury.

Jako Obiekt publiczny nagrodzony został Urząd Miasta w Biłgoraju. W kategorii Obiekt mieszkalny Laur otrzymał zaś budynek przy ul. św. Teresy 5 w Częstochowie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała zabytkowa kamienica przy ul. Uniwersyteckiej 6 w Warszawie.

Chromosom miłości

Tematem przewodnim tegorocznej Gali była wrażliwość i o niej w różnych aspektach życia dyskutowały podczas krótkiej debaty trzy panelistki: Julita Dul-Tomczuk, ekspertka ds. dostępności w BGK, Olga Ślepowrońska, założycielka stowarzyszenia Mudita i Monika Hoffman-Piszora, autorka treści na profilu instagramowym Monika i dzieciaki cudaki.

Święto osób z niepełnosprawnością

Na sam koniec Gali, zgodnie z zapoczątkowaną w 2021 roku tradycją na scenie pojawili się bohaterowie okładki jednego z tegorocznych numerów magazynu Integracja: Piotr Kękuś i Maciej Książko, którzy opowiedzieli o swojej niezwykłej przyjaźni, której historię poznać można choćby z artykułu tegorocznej medalistki, Moniki Meleń.

Wydarzenie zwieńczył swoim koncertem Kamil Bednarek, muzyk, kompozytor, autor tekstów i instrumentalista oraz jeden z najpopularniejszych wokalistów młodego pokolenia, znany doskonale nie tylko miłośnikom muzyki reggae. W latach 2008-2012 wokalista formacji Star Guard Muffin. Od 2012 roku prowadzi solową działalność artystyczną. Ze swoimi zespołami wydał do tej pory siedem płyt studyjnych, z których trzy okazały się platynowymi.

Podczas Gali wyświetlane były też prace stworzone przez artystów z niepełnosprawnością. Trwała też loteria z nagrodami niespodziankami.

Pozostałe aktualności

Rusza nabór zgłoszeń do II edycji konkursu Laur Dostępności

Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji po raz kolejny ogłasza konkurs promujący likwidację barier architektonicznych

Aktualności, Konkurs

Lider Dostępności 2024 – rozstrzygnięty!

W Pałacu Prezydenckim podczas finałowej gali 9. edycji konkursu przyznano nagrody i wyróżnienia

Aktualności, Konkurs, Wydarzenie

Jest już nowy numer Integracji! Dwie okładki jedna treść!

Nowy numer, Integracja nr 2/2024 dotyczy ograniczeń i wykluczeń, których doświadczamy wszyscy

Aktualności