WPŁACAM

2023-11-20

Wrażliwość to siła! 28. Wielka Gala Integracji

Dziś chcielibyśmy porozmawiać o wrażliwości, której mam wrażenie wciąż mamy za mało i – bijemy się w naszą medialną pierś, trochę za mało o niej mówimy. Dobrze, że wy jesteście, bo wy w tej wrażliwości macie profesurę – tymi słowami publiczność Wielkiej Gali przywitał Tomasz Wolny, który razem z Pauliną Malinowską-Kowalczyk poprowadził tegoroczne wydarzenie. Hasłem przewodnim tegorocznej Gali była właśnie wrażliwość.

Gala zaczęła się utworem Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Grzegorza Dowgiałło, muzyka, piosenkarza, aranżera i multiinstrumentalistę oraz aktora. Legendarny szlagier Czesława Niemena, zwłaszcza słowa „Ludzi dobrej woli jest więcej” w pełni oddaje przesłanie, z którym w tym roku chcieli wyjść organizatorzy tego jedynego w swoim rodzaju święta osób z niepełnosprawnością.

Tysiące uczestników!

Chciałam zacząć od pytania o to, czy wrażliwość to siła, czy słabość. Ja nie mam wątpliwości, że tu to jest wielka siła – powiedziała na początku Gali Prezes Integracji Ewa Pawłowska.

Wielka Gala Integracji to święto w którym, co roku biorą udział tysiące osób z niepełnosprawnością — czy to stacjonarnie na warszawskiej Arenie Ursynów, czy to za pośrednictwem Internetu.

Bardzo się cieszę, że dzieło Piotra Pawłowskiego trwa i rozwija się pozytywnie, wpływając na polskie życie społeczne i na codzienne życie tak licznych rodaków – to słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w swoim liście odniósł się do wieloletnich działań Integracji, których dorocznym podsumowaniem jest właśnie Wielka Gala.

Trzecia stypendystka

Jednym z tych działań jest przyznawane od 2021 roku Stypendium im. Piotra Pawłowskiego. O jego idei opowiedział Paweł Łukasiak prezes Akademii Rozwoju Filantropii.

Ten fundusz stypendialny powstał, by uczcić pamięć Piotra Pawłowskiego. Piotrze, przyjacielu, to jest po to, żebyśmy pamiętali o Tobie i żeby świat pamiętał o Tobie. To jest też przypomnienie bardzo ważnego modelu działania organizacji, który polega na tworzeniu funduszy, które są żywymi pomnikami. Nagradza się nimi ludzi, którzy są częścią projektu, poprzez który chcemy jednocześnie pomagać i pamiętać – mówił Paweł Łukasiak, który był inicjatorem powstania Stypendium im. Piotra Pawłowskiego.

W tym roku Stypendium otrzymała Krystyna Włodarek, założycielka Fundacji Regiment, która dba o dobrostan psychiczny kobiet, wychodzących z trudnych sytuacji życiowych.

Dla mnie niezwykłe jest to, że działania takiej zwykłej dziewczyny jak ja zostały nagrodzone na taką skalę – powiedziała tegoroczna stypendystka.

Więcej informacji o stypendium i jego idei można dowiedzieć się na stronie https://www.stypendiumpiotra.pl/.

Po uroczystym wręczeniu stypendium przed publicznością Wielkiej Gali wystąpiła Patrycja Błach, niezwykle utalentowana wokalistka, która pomimo niepełnosprawności w postaci niedosłuchu czaruje swoim głosem. Laureatka wielu festiwali i konkursów muzycznych m.in. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, Szansy na Sukces czy programu All Together Now.

Wrażliwe dziennikarstwo

Jak co roku podczas Wielkiej Gali przyznano Medale Przyjaciela Integracji. W tym roku pierwszy z trzech równorzędnych medali otrzymała dziennikarka Monika Meleń, autorka poruszających reportaży o osobach z niepełnosprawnością. Trzy z nich – w tym historię Wandy, niewidomej Polki, która zaadoptowała Scholę, dziewczynkę, którą rodzice porzucili na śmietniku w Indiach, zostały wyświetlone podczas Gali. Kolejny Medal otrzymał Bank Gospodarstwa Krajowego. Trzeci Medal został przyznany Stowarzyszeniu Mudita i jej prezesce Oldze Ślepowrońskiej.

Maja Komorowska: Wy już się nie musicie poprawiać!

Gościem tegorocznej Wielkiej Gali Integracji była Maja Komorowska, wybitna polska aktorka znana z filmów Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego, od lat przyjaciółka Integracji.

Laur Dostępności

Podczas Wielkiej Gali ogłoszono zwycięzców I edycji konkursu Laur Dostępności. Nagrodzono inwestycje prowadzące do likwidacji barier architektonicznych i zwiększające dostępność istniejących budynków. Skierowany jest do podmiotów, które skorzystały z finansowania i zrealizowały inwestycje z programu Fundusz Dostępności – Dostępność Plus, prowadzonego przez BGK, takich jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz instytucje publiczne, m.in. szkoły, szpitale, przychodnie, instytucje kultury.

Jako Obiekt publiczny nagrodzony został Urząd Miasta w Biłgoraju. W kategorii Obiekt mieszkalny Laur otrzymał zaś budynek przy ul. św. Teresy 5 w Częstochowie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała zabytkowa kamienica przy ul. Uniwersyteckiej 6 w Warszawie.

Chromosom miłości

Tematem przewodnim tegorocznej Gali była wrażliwość i o niej w różnych aspektach życia dyskutowały podczas krótkiej debaty trzy panelistki: Julita Dul-Tomczuk, ekspertka ds. dostępności w BGK, Olga Ślepowrońska, założycielka stowarzyszenia Mudita i Monika Hoffman-Piszora, autorka treści na profilu instagramowym Monika i dzieciaki cudaki.

Święto osób z niepełnosprawnością

Na sam koniec Gali, zgodnie z zapoczątkowaną w 2021 roku tradycją na scenie pojawili się bohaterowie okładki jednego z tegorocznych numerów magazynu Integracja: Piotr Kękuś i Maciej Książko, którzy opowiedzieli o swojej niezwykłej przyjaźni, której historię poznać można choćby z artykułu tegorocznej medalistki, Moniki Meleń.

Wydarzenie zwieńczył swoim koncertem Kamil Bednarek, muzyk, kompozytor, autor tekstów i instrumentalista oraz jeden z najpopularniejszych wokalistów młodego pokolenia, znany doskonale nie tylko miłośnikom muzyki reggae. W latach 2008-2012 wokalista formacji Star Guard Muffin. Od 2012 roku prowadzi solową działalność artystyczną. Ze swoimi zespołami wydał do tej pory siedem płyt studyjnych, z których trzy okazały się platynowymi.

Podczas Gali wyświetlane były też prace stworzone przez artystów z niepełnosprawnością. Trwała też loteria z nagrodami niespodziankami.

Pozostałe aktualności

„Z komfortką w tle” – nasz nowy konkurs literacki

Z komfortką w tle” – to hasło konkursu literackiego Integracji. Stwórz opowiadanie, felieton, esej lub inną formę prozatorską i zdobądź honorarium autorskie!

Aktualności, Konkurs

Przewijamy Polskę

Akcja Społeczna „Przewijamy Polskę”, w której uczestniczy również Fundacja Integracja, od 3 lat tworzy i promuje komfortki.

Aktualności, Wydarzenie

Ostatni moment na 1,5%

Jeśli ktoś z Państwa miałby ochotę wesprzeć nasze działania, to jeszcze jest szansa! Dziękujemy!

Aktualności