WPŁACAM

2023-11-30

Widok na salę balowa Zamku Królewskiego z widocznym plafonem i ozdobnym kandelabrem, z publicznością siedziącą na krzesłach.

Człowiek bez barier 2023!

Kim jest człowiek bez barier? Jakie musi mieć cechy charakteru i zalety ducha? Nie ma na to prostej odpowiedzi. Każdy z nas potrzebuje zupełnie innych warunków, aby dostrzec, a później rozwinąć swoje talenty i oszlifować charakter. To nie raz trudna droga, pełna zakrętów i wyzwań. Już w najbliższy wtorek, 5 grudnia o godzinie 15:00, podczas gali konkursu Człowiek bez barier 2023 poznamy tych, którym się to udało.

– Z każdym rokiem powiększa się lista ludzi bez barier. Żyją i działają w każdym miejscu kraju. Cieszy mnie, że powstaje sieć wrażliwości, która inspiruje i dodaje sił do aktywnego życia wszystkim tym, którzy niekiedy się poddają – pisze Ewa Pawłowska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Jury z grona 20 półfinalistów wybrało „Człowieka bez barier 2023” i troje równorzędnych wyróżnionych. Po raz kolejny zostanie też przyznana nagroda Młody Człowiek bez barier, osobie w wieku od 14 do 20 lat. Wśród nagrodzonych nie zabranie również zwycięzców plebiscytów: Nagroda Publiczności oraz „Osobowość internetowa” przyznawanych przez czytelników portalu Niepelnosprawni.pl. Na gali zostanie wręczone również wyróżnienie specjalne, będące zapowiedzią przyszłych zmian w konkursie.

Niebanalne osobowości i kręte drogi do celu

W konkursie Człowiek bez barier na przestrzeni 20 lat nagrodzono osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności: po urazach kręgosłupa, z postępującym zanikiem mięśni, bez rąk, z niepełnosprawnością intelektualną, osoby niewidome, głuchoniewidome. Co roku wybór jest niezwykle trudny. Taka jest bowiem natura konkursowych rywalizacji, kiedy trudno porównać niebanalne osobowości, ich bogate, ale i nierzadko kręte drogi życia oraz zasługi na różnych polach aktywności.

W 2022 roku „Człowiekiem bez barier” został dr Maciej Oksztulski. Jest pierwszą osobą w Polsce, która jako niemy autysta zdał maturę i dzięki indeksowi zdobytemu na olimpiadach naukowych dostał się na studia. Napisał pracę magisterką o sytuacji autystów na podlaskim rynku pracy. Nie poprzestał jednak na tytule magistra prawa. Jest jedynym polskim niemówiącym autystą z doktoratem.

Transmisja

Transmisję można będzie oglądać na portalu Niepelnosprawni.pl i na kanale youtube.com/integracjatv. Cała Gala będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Organizatorzy zapewniają również audiodeskrypcję.

Akredytacje

Dziennikarzy zainteresowanych relacjonowaniem wydarzenia obowiązują akredytacje. Na adres joanna.krok@integracja.org prosimy o przesłanie danych dziennikarzy i całych ekip TV najpóźniej do poniedziałku, 4 grudnia do godz. 14:00.


Patronat honorowy: Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji Orlen

Partner główny: Fundacja PZU

Partnerzy: Orange Polska, Coloplast, PKP IC, Polskie Porty Lotnicze, Polpharma, Fundacja Lotto, Peugeot

Patronat medialny: TVP Info, Program 1 Polskiego Radia, portal Niepelnosprawni.pl

Pozostałe aktualności

Rusza nabór zgłoszeń do II edycji konkursu Laur Dostępności

Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji po raz kolejny ogłasza konkurs promujący likwidację barier architektonicznych

Aktualności, Konkurs

Lider Dostępności 2024 – rozstrzygnięty!

W Pałacu Prezydenckim podczas finałowej gali 9. edycji konkursu przyznano nagrody i wyróżnienia

Aktualności, Konkurs, Wydarzenie

Jest już nowy numer Integracji! Dwie okładki jedna treść!

Nowy numer, Integracja nr 2/2024 dotyczy ograniczeń i wykluczeń, których doświadczamy wszyscy

Aktualności