WPŁACAM

Logo Integracja

2023-11-30

Widok na salę balowa Zamku Królewskiego z widocznym plafonem i ozdobnym kandelabrem, z publicznością siedziącą na krzesłach.

Człowiek bez barier 2023!

Kim jest człowiek bez barier? Jakie musi mieć cechy charakteru i zalety ducha? Nie ma na to prostej odpowiedzi. Każdy z nas potrzebuje zupełnie innych warunków, aby dostrzec, a później rozwinąć swoje talenty i oszlifować charakter. To nie raz trudna droga, pełna zakrętów i wyzwań. Już w najbliższy wtorek, 5 grudnia o godzinie 15:00, podczas gali konkursu Człowiek bez barier 2023 poznamy tych, którym się to udało.

– Z każdym rokiem powiększa się lista ludzi bez barier. Żyją i działają w każdym miejscu kraju. Cieszy mnie, że powstaje sieć wrażliwości, która inspiruje i dodaje sił do aktywnego życia wszystkim tym, którzy niekiedy się poddają – pisze Ewa Pawłowska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Jury z grona 20 półfinalistów wybrało „Człowieka bez barier 2023” i troje równorzędnych wyróżnionych. Po raz kolejny zostanie też przyznana nagroda Młody Człowiek bez barier, osobie w wieku od 14 do 20 lat. Wśród nagrodzonych nie zabranie również zwycięzców plebiscytów: Nagroda Publiczności oraz „Osobowość internetowa” przyznawanych przez czytelników portalu Niepelnosprawni.pl. Na gali zostanie wręczone również wyróżnienie specjalne, będące zapowiedzią przyszłych zmian w konkursie.

Niebanalne osobowości i kręte drogi do celu

W konkursie Człowiek bez barier na przestrzeni 20 lat nagrodzono osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności: po urazach kręgosłupa, z postępującym zanikiem mięśni, bez rąk, z niepełnosprawnością intelektualną, osoby niewidome, głuchoniewidome. Co roku wybór jest niezwykle trudny. Taka jest bowiem natura konkursowych rywalizacji, kiedy trudno porównać niebanalne osobowości, ich bogate, ale i nierzadko kręte drogi życia oraz zasługi na różnych polach aktywności.

W 2022 roku „Człowiekiem bez barier” został dr Maciej Oksztulski. Jest pierwszą osobą w Polsce, która jako niemy autysta zdał maturę i dzięki indeksowi zdobytemu na olimpiadach naukowych dostał się na studia. Napisał pracę magisterką o sytuacji autystów na podlaskim rynku pracy. Nie poprzestał jednak na tytule magistra prawa. Jest jedynym polskim niemówiącym autystą z doktoratem.

Transmisja

Transmisję można będzie oglądać na portalu Niepelnosprawni.pl i na kanale youtube.com/integracjatv. Cała Gala będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Organizatorzy zapewniają również audiodeskrypcję.

Akredytacje

Dziennikarzy zainteresowanych relacjonowaniem wydarzenia obowiązują akredytacje. Na adres joanna.krok@integracja.org prosimy o przesłanie danych dziennikarzy i całych ekip TV najpóźniej do poniedziałku, 4 grudnia do godz. 14:00.


Patronat honorowy: Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji Orlen

Partner główny: Fundacja PZU

Partnerzy: Orange Polska, Coloplast, PKP IC, Polskie Porty Lotnicze, Polpharma, Fundacja Lotto, Peugeot

Patronat medialny: TVP Info, Program 1 Polskiego Radia, portal Niepelnosprawni.pl

Pozostałe aktualności

Integracja nagrodziła za dostępność warszawski budynek Verso Tower – najwyższy w Unii Europejskiej

Wieżowiec Varso Tower otrzymał certyfikat Integracji „Obiekt bez barier”.

Aktualności

Dwie kolejne inwestycje mieszkaniowe Skanska z certyfikatem „Obiekt bez barier”

Holm House 4 oraz Nu! Warszawa Wola 1 z certyfikatem Integracji Obiekt bez barier.

Aktualności

9. edycja konkursu Lider Dostępności 2024

Ogłaszamy kolejną edycję konkursu Lider Dostępności. Zgłoszenia przyjmujemy do 18 marca 2024 roku.

Aktualności, Konkurs