WPŁACAM

Logo Integracja

2023-05-09

Polityk bez myszy. Akcja Integracji z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności

Zgodnie z Konstytucja RP wybory są powszechne i równe. Czy jednak tak jest w praktyce? Dostępność lokali wyborczych, samej procedury głosowania, ale przede wszystkim kampanii wyborczej – to od tych kwestii zależy, czy osoby z niepełnosprawnością i seniorzy będą w stanie oddać swój głos w sposób tajny i bezpośredni.

Jako Integracja od lat zwracamy uwagę na potrzebę likwidacji barier w różnych dziedzinach życia społecznego, w tym w dostępie do udziału w wyborach. Naszą wiedzą na temat barier, jakie mają osoby z niepełnosprawnością w tej i w innych dziedzinach życia chcielibyśmy podzielić się z politykami, którzy już wkrótce będą zabiegać o nasze głosy w wyborach parlamentarnych. Zanim jednak ruszy kampania wyborczy, chcielibyśmy zaprosić ich do naszej siedziby, gdzie razem sprawdzimy dostępność stron internetowych ugrupowań, na przykład to, czy można po nich poruszać się bez użycia myszki czy touchpada. Politycy będą mogli sprawdzić też, czy dadzą radę dostać się na wózku do naszej siedziby z najbliższego przystanku autobusowego i rozwiążą test o niepełnosprawności. Do udziału w akcji zapraszamy polityków wszystkich opcji.

Sama akcja odbędzie się 18 maja w Światowy Dzień Świadomości Dostępności w siedzibie Integracji przy ul. Andersa 13 w Warszawie. Akcja będzie realizowana we współpracy z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju.

„Polityk bez myszy” jest częścią Światowego Dnia Dostępności (Global Accessibility Awareness Day), obchodzonego co roku w trzeci czwartek maja. Jej inicjatorem jest amerykański programista Joe Devon. W 2011 r. zaproponował zorganizowanie specjalnego dnia, który pozwoli uświadomić twórcom i użytkownikom stron internetowych, że najważniejszym elementem budowy serwisów powinna być funkcjonalność, a nie różnego rodzaju „wodotryski graficzne”.

Pozostałe aktualności

IX Kongres Osób z Niepełnosprawnościami

„Wspólny głos naszą siłą! – to hasło tegorocznej edycji Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który 29 listopada 2023 r. odbędzie się w Warszawie.

Aktualności, Wydarzenie

Laur Dostępności

Podczas tegorocznej 28. Wielkiej Gali Integracji przyznano nagrody w konkursie Laur Dostępności zorganizowanym przez Integrację i bank BGK.

Aktualności, Konkurs

Medale Przyjaciela Integracji

Podczas tegorocznej 28. Wielkiej Gali Integracji przyznano trzy honorowe wyróżnienia zwane Medalem Przyjaciela Integracji.

Aktualności, Wydarzenie