WPŁACAM

2023-12-21

Okładka magazynu Integracja. Para młodych, uśmiechniętych ludzi ubranych w jasne sweterki pomiędzy nimi dziewczynka w białej koronkowej sukience. Ma długie jasne włosy ozdobione białą opaską z kokardą. Przed nimi prezenty zapakowane w papier w biało-czerwone paski przewiązane zieloną wstążką.

Nowy numer magazynu Integracja 6/2023 (PDF dostępny)

Dobre relacje nie tylko od święta

Jesteśmy dzięki Wam, Drodzy Czytelnicy. Mamy z Wami szczególną więź, niepowtarzalną relację, która scala nas w partnerstwo i rodzinę, uczy bliskości, troski i szacunku. Przyświeca nam przy tym wrażliwość – jako wartość określająca człowieczeństwo.

Wobec niepełnosprawności własnej czy innych – a można założyć, że każdy z nas ma jakąś niesprawność czy niepełnosprawność – wrażliwość leży u podstaw wszelkich działań, które podejmujemy i rozwijamy w różnych formach i projektach.

Dla jednych jest oznaką siły i odwagi, innym kojarzy się ze słabością. Jest i tak, i tak – jak ze wszystkim wtedy, gdy bez balansu dryfujemy po bezdrożach nikomu niesłużącej przesady. Dla mnie – podobnie jak dla zespołu Integracji – wrażliwość oznacza po prostu empatię, codzienną uważność, bycie wyczulonym.

Znakomicie ją opisują wyrazy bliskoznaczne: altruizm, dobroczynność, filantropia i ofiarność. Wszystko to musi jednak wypływać z serca i głębi duszy, bo wtedy wrażliwość wyraża się najpełniej i daje najlepsze owoce – jak w aktywnościach wolontariuszy, o których pamiętamy szczególnie 5 grudnia.

Jeśli ktoś poczułby się zaniepokojony tym, że za bardzo poświęca się innym, to niech zapyta sam siebie o motywy, a one najlepiej ujawnią, czy są powody do niepokoju, czy może – przeciwnie. Powiększa się lista Przyjaciół Integracji, nagradzanych przez nas ludzi, inicjatyw i instytucji, finalistów Konkursu „Człowiek bez barier”.

W historii tego inspirującego i wzruszającego wydarzenia poznaliśmy dziesiątki osób, których działalność stanowi przykład determinacji i odwagi, ale też ogromnej chęci wprowadzania zmian w najbliższym otoczeniu.

Jakie muszą mieć cechy charakteru i zalety ducha? Nie istnieje na to pytanie prosta odpowiedź. W moim przekonaniu człowiekiem bez barier można nazywać tego, kto nie poddaje się codziennym trudom. Każdy z nas potrzebuje zupełnie innych warunków, aby dostrzec, a później rozwinąć swoje talenty i oszlifować charakter.

Mówi się przy tym, że talenty najlepiej rozwijać w samotności, a charakter kształtować wśród ludzi… Nasz Konkurs staje się międzypokoleniowy, gdyż poza kategorią „Młody Człowiek bez barier” po raz pierwszy szczególnie wyróżniliśmy zgłoszoną seniorkę, zapowiadając – oficjalnie od przyszłorocznej edycji – nową kategorię dla osób spełniających kryterium wieku 60+.

Promujemy tym samym bogactwo doświadczeń i osiągnięć w rodzinach, pracy i życiu społecznym. Międzypokoleniowa jest także „Integracja” – ludzie, którzy ją tworzą, i ci, którzy dopiero poznają magazyn. Mamy kolejne pokolenia Czytelników, współpracowników, a także bohaterów, co szczególnie widać w tym numerze.

Chcąc pokazać bogactwo i różnorodność tematów, historii i pomysłów na życie, po raz pierwszy oferujemy Wam dwie okładki, które otwierają ostatni w tym roku numer! Ciekawe, która bardziej się Wam spodoba. Z okazji świąt Bożego Narodzenia i nowego 2024 roku życzę wszystkim wrażliwości, która uczyni nas lepszymi, a światu da więcej spokoju i dobrej energii.

PS Polecam Waszej uwadze filmy, wywiady, sylwetki i reportaże towarzyszące wydarzeniom zorganizowanym w tym roku przez Integrację. Można je obejrzeć w naszych mediach: na portalu Niepelnosprawni.pl, Facebooku i kanale YouTube albo przeczytać w magazynie „Integracja”.

Zachęcam do jego prenumeraty – może z myślą o kimś bliskim lub samotnym. Nawiązujmy szersze i głębsze relacje – dla dobra wspólnego! 

– Ewa Pawłowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

W numerze 6/2023

■ FAKTY I OPINIE

3. Od redaktora… – Dobre relacje nie tylko od święta

4. Z kraju -W polityce, prawie, kulturze, sporcie, PFRON, regionach, ngo…

7. Jak zamówić „Integrację”?

■ NASZE SPRAWY

8. Listy Czytelników

10. Duchowe krajobrazy – Świąteczna niepełnosprawność rodzinna

12. 28. Wielka Gala Integracji – Wrażliwość to siła!

15. III edycja Stypendium im. Piotra Pawłowskiego – Z myślą o kobietach

18. „Człowiek bez barier 2023” – Nagradzają Czytelnicy i Kapituła

■ ZDROWIE I ŻYCIE

25. Medytacja dnia codziennego – Grunt to złapać koniec nitki

26. Historyczny sukces – Rondo i życiowy optymizm

28. Partnerzy – Wytańczyć miłość

31. Rodzice i dzieci – SMAkOlisia

34. Wolontariusz – Słuchać, żeby pomóc

37. Rozkosze umysłu – Przytul się!

38. Intymność – Rak w sypialni

42. Poradnik pacjenta – Kiedy święta to stres…

44. Mistrzowie i weterani • cykl – Pocięgiel, zupy mleczne i medale

■ WARTO WIEDZIEĆ

47. Laur Dostępności 2023 – Bo chcieć to znaczy móc

50. Koleje Śląskie – Uważność w codziennym działaniu

52. Podmioty Ekonomii Społecznej – Poręczenia

54. Dobre rozwiązania – Lepsza dostępność to większy rozwój

■ KULTURA I EDUKACJA

56. Tworzyć każdy może… – Apostoł miłości

58. Kalejdoskop – Książki, filmy i seriale

60. Prawnik odpowiada – Szukamy rozwiązań

62. Informator PFRON (41) – Samodzielność – Aktywność – Mobilność!

64. Inny punkt widzenia – Trochę empatii

65. Informator ZUS (53) – Świadczenie wspierające

Cały magazyn do przeczytania tutaj (PDF podstawowy)

Magazyn Integracja nr 6/2023 PDF dostepny

Pozostałe aktualności

Rusza nabór zgłoszeń do II edycji konkursu Laur Dostępności

Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji po raz kolejny ogłasza konkurs promujący likwidację barier architektonicznych

Aktualności, Konkurs

Lider Dostępności 2024 – rozstrzygnięty!

W Pałacu Prezydenckim podczas finałowej gali 9. edycji konkursu przyznano nagrody i wyróżnienia

Aktualności, Konkurs, Wydarzenie

Jest już nowy numer Integracji! Dwie okładki jedna treść!

Nowy numer, Integracja nr 2/2024 dotyczy ograniczeń i wykluczeń, których doświadczamy wszyscy

Aktualności