WPŁACAM

2024-07-04

Kolejny magazyn już gotowy!

Nadeszło lato, a z nim więcej czasu, warunków i okazji do odpoczynku w plenerze, podczas wydarzeń artystycznych czy podróży. Wielu z nas skorzysta z ofert organizatorów ciekawych koncertów, festiwali czy innych imprez masowych.

Korzystajcie ze spotkań!

Ja kilka dni temu wróciłam z 17. Nadbużańskiego Integracyjnego Festiwalu Muzycznego w nadgranicznym Kodniu i wciąż jestem pod wrażeniem rozmachu i organizacji tej imprezy, a przy tym jej klimatu i dostępności dla wszystkich użytkowników (tam też powstała jedna z dwóch okładek tego numeru „Integracji”). Mamy prawo oczekiwać dostępności. Wokół nas coraz więcej bezprogowych wejść, podjazdów, pętli indukcyjnych, dostosowanych toalet, tłumaczeń na język migowy, psów przewodników itp. rozwiązań. Mamy już ponad 50 komfortek i powstają kolejne, w tym w Pałacu Prezydenckim (adresy są na s. 68 tego numeru i na portalu Niepelnosprawni.pl). Cieszy nas, że włączacie się w popularyzowanie idei komfortek także jako autorzy utworów. Ale jak Wam poszło, to przekonamy się w następnym numerze, gdy opublikujemy zwycięskie utwory z konkursu „Z komfortką w tle”. Kto z Was jednak nic na ten temat nie napisał i nie przysłał, to może zrobić i nadesłać komfortkowe zdjęcie, gdyż do końca lipca trwa fotograficzna odsłona naszego konkursu (więcej na s. 6). Cieszę się, że do grona Gości Integracji, tworzących świat bez barier, przyjęła zaproszenie wiceprezydentka Warszawy Adriana Porowska, z którą Mateusz Różański rozmawia m.in. o tym, że toalety, łaźnie i komfortki to miejsca szczególne, którymi trzeba nasycić przestrzeń stolicy. Pani wiceprezydent, jako prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, doskonale zna temat wykluczeń i bezdomności.

Imprezy masowe

Jak zawsze wspieramy, pomagamy i radzimy. W przewodniku, który pojawi się na stronie Kancelarii Prezydenta RP, współtworzonym z Kancelarią i Fundacją Kultury bez Barier, Czytelnicy znajdą wiele cennych podpowiedzi na temat tego, jak przygotować wydarzenie, w którym na równych prawach będą uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Najwyższy czas na dobre praktyki i wysokie standardy w naszym kraju, by publiczność widziała, słuchała i oklaskiwała artystów podczas ich tras koncertowych czy festiwali. Publikację poleca Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradczyni Prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnościami (s. 40–41), a wspiera ją Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB, autor Włącznika 2.0, publikacji na temat projektowania uniwersalnego – dostępnej w wersji papierowej i do pobrania jako PDF pod linkiem https://integracja.org/wlacznik (s. 14–16).

Relacje, rozmowy, recenzje

Wszyscy autorzy tego numeru odnieśli się w swoich relacjach, wywiadach, korespondencjach czy felietonach do osobistych, subiektywnych doświadczeń podczas obcowania z kulturą – i to nie tylko w Polsce. Ilona Berezowska pisze o japońskim Kobe i o Paryżu, co jest szczególnie cenne tuż przed igrzyskami olimpijskimi i paralimpijskimi, w których wielu z Was będzie kibicować Biało-Czerwonym także na żywo, na francuskich obiektach sportowych. Polecam materiały dotyczące poznańskiego Festiwalu Fantastyki Pyrkon (Niny Sprychy), Festiwalu Piosenki „Integracja dźwiękiem malowana” w Bochni (Moniki Meleń), warsztatów ruchowo-tanecznych w Teatrze Pinokio w Łodzi (Dominiki Filipowicz). Gdy poznacie te wydarzenia, to zechcecie w nich uczestniczyć w przyszłym roku – a warto planować pobyt w festiwalowych miastach także dlatego, że można tam spotkać mistrzów, ekspertów, pasjonatów, ale też współtworzyć z uczestnikami wspólnoty i budować ciekawe relacje. Ja już zapełniam kalendarz na lato przyszłego roku, zwłaszcza wydarzeniami, na których zapewnione są wspaniała atmosfera, wzajemna życzliwość, moc wzruszeń i artystyczne doznania. A tym z Państwa, którzy nigdzie się nie wybierają, polecam pozycję rekomendowaną przez Jankę Graban, czyli Ciszę niedotykalną. To pokonkursowy tomik poezji, stworzony przez Annę Dymną i jej Fundację „Mimo Wszystko”, organizujące od 14 lat konkurs pod hasłem: „Słowa, dobrze, że jesteście”. Katarzyna Rzehak natomiast poleca nam rewolucyjną książkę Estetyka niepełnosprawnosci Tobina Siebersa, która ukazała się jako inicjatywa Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21 i jest świeżo po promocji (a także do kupienia) w warszawskiej Zachęcie.

Dziękuję za to, że jesteście!  – Ewa Pawłowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół IntegracjiW numerze 3/2024

FAKTY I OPINIE

3. Od redaktora… • Dostęp do kultury

4. Z kraju • W polityce, prawie, kulturze, sporcie, PFRON, regionach, ngo…

7. Jak zamówić „Integrację”?

NASZE SPRAWY

8. Listy Czytelników

10. Gość Integracji • Adriana Porowska: Chcę być wiceprezydentką od toalet

14. Koalicja „Przewijamy Polskę” • Kamil Kowalski: Elastyczne podejście

17. Medytacja dnia codziennego • Komfort jest prawem człowieka

18. „Lider Dostępności 2024”: Laureaci 9. edycji • Dostępność to wspólnota i solidarność

WARTO WIEDZIEĆ

22. Korespondencja własna z Japonii • W drodze do wzorcowej dostępności

26. Cykl: komfortki na świecie • Genchi genbutsu w Japonii

29. Duchowe krajobrazy • Komfort… co?

30. Poznański Pyrkon • Fantastycznie dostępna fantastyka

36. Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” • Duety, koncerty i teledyski

39. Rozkosze umysłu • Impreza masowo dostępna? Nie dla każdego!

40. Imprezy plenerowe – przewodnik • Z miłości do muzyki

ZDROWIE I ŻYCIE

42. Warsztaty artystyczne • Nieokiełznana moc ruchu

45. Inny punkt widzenia • Kultura nie zawsze dostępna

46. Magia tańca • Duet nam się kręci

49. Paryż 2024 • Subiektywnie o igrzyskach

52. Kampania społeczna • Napisz testament. Taka jest Twoja wola

KULTURA I EDUKACJA

54. Inspiracje i realizacje • Piękne, czyli niekompletne

56. Tworzyć każdy może… • Święto poezji i dobroci

61. Kalejdoskop • Książki i filmy dokumentalne

62. Prawnik odpowiada • Szukamy rozwiązań

63. Podmioty ekonomii społecznej • Poręczenia

64. Informator PFRON (44) • Wdrażanie Polskiego Aktu o Dostępności

64. Stypendium im. Piotra Pawłowskiego • IV edycja

66. Informator ZUS (56) • Subkonto w ZUS

Pozostałe aktualności

Przedłużamy termin nadsyłania zgłoszeń do II edycji konkursu Laur Dostępności

Nowy termin zgłoszeń do konkursu upływa z dniem 22 lipca 2024.

Aktualności

Konkurs fotograficzny – „Z komfortką w tle”

Zrób zdjęcie komfortki i zdobądź honorarium autorskie oraz publikację w naszych mediach! Sprawdź swoją pomysłowość i oko.

Aktualności, Konkurs

Zostało już tylko kilka dni żeby wziąć udział w konkursie „Z komfortką w tle”

30 czerwca mija termin zgłoszenia swojego utworu na konkurs literacki „Z komfortką w tle”.

Aktualności, Konkurs