2025-05-08

Koalicja „Przewijamy Polskę” zaczęła 5. rok działalności

Od 2021 roku trwa nieprzerwanie akcja społeczna mająca na celu promowanie i powstawanie w naszym kraju KOMFORTEK – na wzór pomieszczeń typu Changing Places. To specjalne pomieszczenia toaletowo-pielęgnacyjne, w którym osoby z niepełnosprawnością mogą dokonywać czynności higienicznych w sposób godny, z poszanowaniem intymności i bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu komfortek w leżanki, optymalnie również w podnośniki i bezprogowe prysznice, gdyż wówczas jest możliwy transfer osoby na wózku i obmycie osoby leżącej. 

Koalicja „Przewijamy Polskę”, którą aktualnie tworzą:

  • Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” z Poznania,
  • Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki
  • Fundacja Integracja z Warszawy

skutecznie wprowadziła do obiegu publicznego neologizm „komfortka”, zwracając jednocześnie uwagę na ogromną, niezaspokojoną potrzebę społeczną dotyczącą co najmniej 150 tysięcy Polek i Polaków. Udało się także doprowadzić do zmiany prawa – powstania Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 marca 2024 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniajacego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Obowiązujące przepisy nie są jeszcze w pełni satysfakcjonujące, ponieważ dotyczą tylko nowopowstających, wielkopowierzchniowych obiektów, stacji paliw powyżej 300 mkw, położonych przy autostradach i drogach ekspresowych i oraz budynków służby zdrowia. Przed Koalicją kolejne zmiany rozporządzenia, doprecyzujące zapisy, co przyniesie wzrost świadomości społecznej, większe zaangażowanie architektów i projektantów, przychylność właścicieli i zarządców obiektów, a także samorządów – a finalnie spowoduje wiele kolejnych, nowych lokalizacji komfortek w całej Polsce. 

Partnerami Koalicji są też samorządy miast, w których działają organizacje wchodzące w jej skład: miasta Lublin, Poznań i Warszawa.

Pozostałe aktualności

5. rocznica Koalicji „Przewijamy Polskę”

Koalicja to przede wszystkim komfortki, których z każdym rokiem przybywa. Apelujemy o tworzenie następnych i zgłaszanie ich do naszej bazy lokalizacji. Link znajdziecie w tekście.

Aktualności

Już wkrótce najnowszy numer Integracji!

A w nim m.in. artykuł, w którym Dziewczyna z Fioletową Nogą opowiada jak dba o własny wizerunek i nie przejmuje się swoim nietypowym wyglądem.

Aktualności

Lider Dostępności 2026

Zapraszamy do zgłaszania obiektów i przestrzeni oraz osób, które w sposób szczególny przyczyniają się do realizacji idei projektowania uniwersalnego w Polsce.

Aktualności