Za nami dwudziesty już finał konkursu „Człowiek bez barier” W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę „Młody Człowiek bez barier”. Przyznano też tytuł „Człowiek bez barier 20-lecia”.
Konkurs „Człowiek bez barier” jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2003 r. wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością. W 20. Już edycjach nagrodzono w sumie 111 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Każda z tych osób przełamuje bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem. W tym roku zdecydowano się poszerzyć formułę Konkursu i stworzyć osobną kategorię dla osób między 14 a 20 rokiem życia. Konkurs, jak co roku, honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser – Duda, która przesłała nagranie ze swoim przesłaniem do tegorocznych finalistów i laureatów.
Narzędzie do walki ze stereotypami
– Dotychczasowi laureaci to osoby szczególne, które pokazały, że sukces jest możliwy. Udowodniły, że niepełnosprawność nie przeszkadza w realizowaniu zamierzeń – mówiła Pierwsza dama — Wiemy, jak ważna jest konsekwencja w dążeniu do celu oraz wsparcie nie tylko rodziny i przyjaciół, ale też właściwych instytucji, które powinny ułatwiać realizację życiowych pasji i planów życiowych tych osób. Dlatego niewątpliwą zasługą Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji jest budowanie dobrej atmosfery wokół spraw dotykających bezpośrednio środowiska osób z niepełnosprawnościami. Wciąż niestety trzeba obalać stereotypy na temat niepełnosprawności, a konkurs „Człowiek bez barier” stał się jednym z najskuteczniejszych narzędzi, by to osiągnąć – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.
Wspólna pasja
Nagrodzeni i wyróżnieni w tegorocznej edycji Konkursu to osoby reprezentujące różne środowiska, grupy zawodowe i będące na różnym etapie życia, które łączy jeden wspólny mianownik.
– Mieliśmy bardzo trudne zadanie. Wszyscy nominowani do tej nagrody to osoby nieprzeciętne, łączy je wspólna pasja – działalność społeczna na rzecz osób z niepełnosprawnością, przełamywanie barier i nietraktowanie swojej niepełnosprawności jako ograniczenia, ale jako wyzwania – podkreśliła Prof. Elżbieta Zakrzewska Manterys z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca kapituły Konkursu.
Człowiek bez barier 20-lecia
Tegoroczna, jubileuszowa edycja „Człowieka bez barier” była okazją do spojrzenia na osiągnięcia i sukcesy dotychczasowych jej laureatów, ale też dania im możliwości włączenia się w tegoroczną edycję. Dlatego to właśnie 20 zwycięzców z poprzednich lat zadecydowało o tym, kto otrzyma tytuł „Człowiek bez barier 20-lecia”. A został nim założyciel Integracji i pomysłodawca konkursu, Piotr Pawłowski.
– Piotr zmieniał świat z miłością, z wdzięcznością, otwartością z dobrocią. Bardzo chciałabym podziękować Piotrowi za tę miłość i wszystkim ludziom, których poznałam dzięki Piotrowi i wszystkim, którzy byli i są zaangażowani w ten w proces zmieniania świata na lepsze — mówiła, odbierając statuetkę Ewa Pawłowska, obecna prezes Integracji i małżonka zmarłego w 2018 roku Piotra Pawłowskiego.
– Laureaci to też ludzie, którzy zmieniają świat, zaczynają od siebie. I w tym leży klucz do sukcesu – podkreśliła prezes Pawłowska.
Osobowość internetowa
Od lat Konkurs współtworzą również czytelnicy portalu Niepelnosprawni.pl, którzy swoimi głosami podejmują decyzję o tym, kto otrzyma Nagrodę Publiczności i tytuł „Osobowość internetowa”.
W tym roku nasi czytelnicy przyznali ten drugi laur nastoletniemu artyście i blogerowi Miłoszowi Broniszowi, który już w 2015 roku pojawił się na okładce magazynu Integracja.
– Czuję się przeszczęśliwy i szczególnie wyróżniony i czuję, że moje i nasze działania mają sens. To do czego udało mi się dojść, nie było możliwe bez rzeszy wyjątkowych ludzi – powiedział Miłosz Bronisz, odbierając statuetkę. Młody laureat podziękował za głosy czytelników i wsparcie, które otrzymuje od swoich bliskich, ale też od organizacji pozarządowych i wszystkich obserwujących jego działalność w Internecie.
2248 głosów
Nagroda Publiczności przypadła w tym roku Filipowi Waleckiemu, jedynemu na świecie ultra maratończykowi i posiadaczowi odznaki turystyki jeździeckiej z zespołem Downa, który w głosowaniu na portalu Niepelnosprawnipl zdobył głosów 2248 głosów.
– To dla nas niesamowicie magiczny czas, który utwierdził nas w przekonaniu, że robimy dobrze. Chociaż syn się czasem krzywi i mu się nie chce, jak każdemu, to dzięki tej upartej konsekwencji my działamy i robimy dobrze – powiedziała w imieniu Laureata jego mama, Małgorzata.
Takie samo prawo
Jak co roku Jury Konkursu przyznało także wyróżnienia. W tym roku otrzymały je trzy osoby. Jako pierwszej wręczone je Agnieszce Filipkowskiej, gliwickiej radnej i germanistce z tytułem doktora nauk humanistycznych.
– Byłam pierwszą osobą na wózku, która chodziła w Gliwicach do zwykłej szkoły, miała zwykłych nauczycieli i normalne nauczanie z innymi dziećmi. To były czasy, gdy zostałam nauczona przez swoich rodziców, że wszyscy ludzie mają takie samo prawo do życia, do edukacji i do kultury – podkreśliła wyróżniona.
Drifter z rekordem Guinnesa
Jury wyróżniło też Bartosza Ostałowskiego, który jest jedynym na świecie kierowcą driftingowym, prowadzącym samochód stopą, ale też malarzem.
– Wyróżnienie od Integracji jest dla mnie szczególnie ważne, gdyż Integracja była jedna z pierwszych gazet, które wpadły moje w ręce, gdy w wieku 20 lat stałem się osobą z niepełnosprawnością, gdy te swoje ręce straciłem – wspominał wyróżniony.
Bartosz Ostałowski ustanowił w tym roku Rekord Guinnessa w najszybszym drifcie w samochodzie prowadzonym stopą z niewiarygodnym wynikiem 231,66 km/h.
Nie zapominajcie o Ukrainie
Już po raz drugi Jury konkursu zdecydowała się przyznać wyróżnienie Krzysztofowi Sternowi, poruszającemu się na wózku sportowcowi, prowadzącemu Stowarzyszenie „Jedna Chwila”. W tym roku Krzysztof Stern bardzo intensywnie działał na rzecz uchodźców z Ukrainy, organizując m.in. zbiórki sprzętu.
– To już cztery lata od mojego ostatniego pojawienia się na Gali konkursu Człowiek bez barier. Wiele się od tego czasu zmieniło i wszyscy odczuwamy zmiany związane z wojną w Ukrainie. Zależy mi na tym, żebyśmy tę pomoc kontynuowali, bo te potrzeby są coraz większe, a chętnych do pomocy jest coraz mniej – mówił wyróżniony.
Korzystając z okazji, Krzysztof Stern, podziękował ludziom i organizacjom zaangażowanym w pomoc uchodźcom z niepełnosprawnością.
Samorzecznik
Jako pierwszym w historii Konkursu laureatem nagrody „Młody Człowiek bez barier” został nastoletni samorzecznik z autyzmem, Jan Gawroński.
– To jest dobry znak pokazujący, że trzeba wspierać młodych aktywistów i aktywistki działających na rzecz osób w spektrum autyzmu i z innymi niepełnosprawnościami – powiedział po odebraniu statuetki.
Jan, mimo bardzo młodego wieku jest już bardzo znany w środowisku. Angażował się m.in. w Kampanię „Szkoła przyjazna dla autyzmu” czy w walkę o stworzenie środowiskowych domów samopomocy dla osób z autyzmem. Janek pojawił się też na okładce magazynu Integracja w 2019 roku.
Mamy zwycięzcę!
Osobą z autyzmem jest też zdobywca nagrody głównej dr Maciej Oksztulski, który jako pierwsza niemówiąca osoba z autyzmem obronił doktorat z prawa.
– Wszystkie wyrazy uznania, które do mnie spływają, dają nadzieję na pomyślność działań, które podejmuję na rzecz autystów i nie tylko. Będę się starał i mam nadzieję, że z Bożą pomocą i z pomocą życzliwych ludzi uda się zmienić świat na lepsze – powiedział przy użycia syntezatora mowy tegoroczny Człowiek bez barier.
Finałowa Gala odbyła się jak co roku na Zamku Królewskim. Wydarzenie uświetniła swoim występem wokalistka Laura Dziąba.