WPŁACAM

Logo Integracja

2023-07-03

Laureaci konkursu Lider Dostępności podczas uroczystości wręczenia nagród

8. Lider Dostępności rozstrzygnięty

Znamy laureatów 8. edycji konkursu Lider Dostępności!

Istotą architektury jest dawanie schronienia.

– Dostępność to najszczytniejsze zadanie, jakie stoi przed architekturą – powiedział Oskar Grąbczewski, założyciel biura OVO Grąbczewski Architekci, które trzymało tytuł „Lider Dostępności” w kategorii Architekt /Urbanista. 8. już edycja Konkursu pokazuje, że z tym najszczytniejszym zadaniem polscy architekci i urbaniści radzą sobie coraz lepiej.

Konkurs „Lider Dostępności” po raz pierwszy odbył się w 2016 r. Od początku promuje projektowanie uniwersalne i najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb wszystkich grup użytkowników.

W tym roku Kapituła Konkursu nagrodziła poza OVO Grąbczewscy Architekci (Architekt/Urbanista),

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie (Obiekt mieszkalno-hotelowy),

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu (Obiekt zabytkowy),

Kampus biurowy Forest(Obiekt biurowo-handlowy),

Zachodnią Bramę Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach (Duży obiekt użyteczności publicznej),

Oficynę Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie (Obiekt usług lokalnych),

a także Promenadę Zdrowia w Świnoujściu

i Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (Przestrzeń publiczna).

Przyznano też dwa wyróżnienia: dla Centrum Opieki Wytchnieniowej „Dom Światła” w Toruniu i biurowca PZU Park w Warszawie.

Przewidywać zamiast przebudowywać

Każdy kolejny rok przynosi nowe przykłady tego, jak zmienia się na lepsze przestrzeń naszego kraju i przede wszystkim świadomość ludzi za nią odpowiedzialnych. Konkurs jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich i odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w tym roku po raz pierwszy, z powodu wizyty w Kijowie, nie mógł wziąć udziału w gali osobiście. Przygotował nagranie, w którym zwrócił się do uczestników:

– Jestem przekonany, że Konkurs przyczynił się do upowszechnienia wiedzy na temat eliminacji barier, z jakimi zmagają się osoby o ograniczonej mobilności. Tegoroczne projekty konkursowe zdradzają troskę o powiększenie dostępnej przestrzeni wspólnej, o samodzielne funkcjonowanie osób, których sprawność ograniczyła choroba albo wiek – podkreślił.

Prezydent zwrócił uwagę na to, że dostępność nie jest już kwestią dobudowania rozwiązań, ale stała się elementem tego, jak tworzone są budynki i przestrzenie publiczne. Stwierdził że, że coraz mniej przebudowujemy, a coraz więcej przewidujemy. To przewidywanie jest jego zdaniem szczególnie ważne w obliczu zmian demograficznych, które zachodzą w naszym kraju.

Więcej niż likwidowanie barier

– My po tych ośmiu edycjach nie mówimy już o likwidowaniu barier czy budowaniu wind i podjazdów, ale o czymś znacznie większym, o wrażliwości, o tym, że w swoich działaniach myślimy o wszystkich – podkreśliła prezes Integracji Ewa Pawłowska, która ze sceny szczególnie ciepło powitała najmłodszą uczestniczkę gali, czteromiesięczną Ingę, córkę Izabeli Sopalskiej-Rybak.

Zdaniem Ewy Pawłowskiej dostępna przestrzeń to taka, w której jest miejsce i dla osoby na wózku i jej małego dziecka, dla seniorów i każdego człowieka, który chce z niej skorzystać.

Współorganizatorem Konkursu jest Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), które w trakcie swojej stuletniej historii działa na rzecz dostępności.

– W okresie międzywojennym walczyliśmy o dostęp do światła i powietrza. Dzisiaj naszą rzeczywistością jest dostępność dla wszystkich, dla osób, które są użytkownikami miast i przestrzeni publicznych – podkreśliła podczas gali wiceprezes TUP, dr Aneta Tomczyk. – Jeszcze niedawno trzeba było szukać takich przestrzeni. Dzisiaj tak naprawdę, gdzie się nie obejrzymy, to widzimy miejsca przyjazna dla nas wszystkich.

Komfortki to część dostępności

Dostępność to proces, w którym cały czas zachodzą zmiany, i który jest i musi być udoskonalany. Już nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważne są podjazdy, windy czy oznaczenia w alfabecie Braille’a. Pojawiają się jednak takie wyzwania, jak tworzenie komfortek, czyli miejsc do przewijania i przebierania dorosłych osób z niepełnosprawnością. O to zaapelowała na koniec uroczystości Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, od początku sprzyjająca Koalicji „Przewijamy Polskę”.

– Cieszę się, że są państwo nie tylko kreatywni i wrażliwi, ale otwarci na sugestie. Nie chodzi tylko o to, by spełnić wszelkie wymogi prawne, ale żeby przestrzenie i budynki były dostępne dla wszystkich. Jeśli mogę państwa prosić, przy kolejnych projektach, gdy będą państwo planowali łazienki dla osób z niepełnosprawnością czy też przewijaki dla dzieci, to żeby również pomyśleli państwo o przewijakach dla osób dorosłych – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Istota architektury

– Ta nagroda jest dla nas czymś wyjątkowym. Dotyka samej istoty tego, co jest najważniejsze w architekturze. Architektura jest czymś więcej niż tylko formą, jakimś dążeniem za ulotną nowoczesnością czy innowacyjnością. Architektura jest jedną z najstarszych sztuk i jej istotą zawsze było dawanie ludziom schronienia i bezpieczeństwa. Dostępność, czyli dawanie schronienia i bezpieczeństwa ludziom, którzy tego wybitnie potrzebują, jest najszczytniejszym zadaniem, jakie stoi przed architekturą – powiedział założyciel nagrodzonego biura OVA Grąbczewscy Architekci.

Jego słowa doskonale oddają podejście wszystkich tegorocznych laureatów i wyróżnionych, którzy udowadniają, że dostępność jest niezbędnym elementem dobrze zaprojektowanych przestrzeni i budynków.

Więcej informacji o nagrodzonych znajduje się na stronie www.niepelnosprawni.pl

Patronat Honorowy

Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Patroni Medialni:

TVP Info Program 1. Polskiego Radia

Architektura

Murator

URBNEWS

Eurobuild CEE

Pozostałe aktualności

Przemysław Wieczorek – Człowiekiem bez barier 2023!

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu Człowiek bez barier 2023 roku został Przemysław Wieczorek, pedagog, terapeuta, sportowiec.

Aktualności

Człowiek bez barier – transmisja na żywo 5.12, godz. 15:00

Transmisja na żywo na portalu Niepelnosprawni.pl od godz. 15:00, również w wersji z audiodeskrypcją.

Aktualności, Wydarzenie

Władze Legionowa upamiętniły Piotra Pawłowskiego

W mieście będzie rondo imienia Piotra Pawłowskiego – założyciela Integracji.

Aktualności