Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 27 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
statuetki konkursu stoją w rzędzie na stole

Integracja już po raz 19. rozpoczyna poszukiwania osób z niepełnosprawnością, które są aktywne na różnych polach, ale też bezinteresownie pomagają innym i mogą być wzorem do naśladowania. Kandydata do konkursu „Człowiek bez barier 2021” może zgłosić każdy. Termin naboru zgłoszeń upływa 28 września 2021 r.

Konkurs „Człowiek bez barier“, organizowany od 2003 r. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, w zeszłym roku osiągnął pełnoletniość. W 2021 już po raz 19. wybrana zostanie osoba, która całym swoim życiem udowadnia, że można pokonywać bariery i nie trzeba rezygnować ze swoich marzeń z powodu niepełnosprawności.

– Celem konkursu od samego początku było promowanie osób z niepełnosprawnościami, które potrafią osiągać zamierzone cele i odnosić życiowe sukcesy, jakimi może pochwalić się niewiele osób sprawnych – mówi Ewa Pawłowska, prezes Integracji.

W dotychczasowych 18. edycjach plebiscytu Integracja „odkryła” i nagrodziła już ponad 100 takich osób – artystów, sportowców, liderów lokalnych społeczności, biznesmenów, polityków, dziennikarzy.

– Człowiek bez barier to osoba, która koncentruje się na możliwościach, ograniczenia odkładając na bok. Aktywna, energiczna, potrafiąca obdarować tą energią innych. Ciesząca się każdym dniem życia – ze świadomością, że każda chwila mija bezpowrotnie i dlatego warta jest maksymalnie dobrego przeżycia – podkreślała prezes Integracji we wstępie do ubiegłorocznego folderu z sylwetkami nagrodzonych.

W ubiegłym roku zwyciężył…

Ubiegłorocznym „Człowiekiem bez barier” został Stanisław Kmiecik, 50-letni artysta z Krakowa. Malować zaczął w wieku 5 lat. Najpierw była to zabawa, relaks, pasja. W wieku 18 lat został stypendystą światowego związku zrzeszającego artystów malujących ustami i stopami – VDMFK. Od tego momentu malowanie stało się jego pracą. Wspólnie z żoną prowadzi spotkania motywacyjne. Spotykają się z seniorami, młodzieżą, dziećmi. Wspierają rozwój artystyczny dzieci, także finansowo. Przekonują, że malarstwo może być sposobem na życie, a brak rąk nie jest przeszkodą. Uważają, że osoba bez rąk nie wymaga zaprotezowania. Musi mieć jedynie otwartą głowę i wykazać kreatywność w dostosowaniu otoczenia do własnych możliwości.

Już po raz szósty jury Konkursu wybierze też osobę z niepełnosprawnością najaktywniej działającą w sieci. W kategorii „Osobowość internetowa” nagrodzony zostanie bloger, vloger, ktoś, kto prowadzi ciekawy serwis bądź stworzył aplikację, ułatwiającą życie osobom z niepełnosprawnością. Partnerem tej kategorii jest Fundacja Orange.

Tegorocznych laureatów poznamy podczas gali 3 grudnia 2021 roku w Zamku Królewskim. Formuła wydarzenia zostanie dopasowana do bieżących zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

Nieprzeciętne osobowości

Konkurs „Człowiek bez barier” jest okazją do odkrycia nieprzeciętnych osób i opowiedzenia o nich światu. Kandydata do Konkursu może zgłosić każdy, przesyłając zgłoszenie mailem na adres: czlowiekbb@integracja.org (umieszczając w temacie: „Konkurs Człowiek bez barier 2021”) lub pocztą tradycyjną na adres: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, ul. Andersa 13; 00-159 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs Człowiek bez barier 2021”.


Zgłoś kandydata!

Więcej informacji w Regulaminie Konkursu „CZŁOWIEK BEZ BARIER 2021”.

Pobierz formularz zgłoszeniowy do Konkursu „CZŁOWIEK BEZ BARIER 2021” (plik DOCX, 35,5 kB), zawierający: miejsce na wpisanie danych Kandydata i Zgłaszającego, opis działań Kandydata, rekomendacje, zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku.


Integracja od 27 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal Niepelnosprawni.pl i od sześciu lat Sprawniwpracy.com. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Honorowy Patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy
Partner instytucjonalny

logo PFRON

Projekt współfinansowany
ze środków PFRON

Partnerzy główni

fundacja Orange

Przejdź do strony Fundacji PZU

Partnerzy

logo Fundacja PKO BP

Fundacja Orlen logotyp

Logo firmy Polpharma

przejdź do strony Coloplast

Patronat medialny

Polskie Radio Jedynka

Organizator

Logo Integracji

 

Przejdź na górę strony