27 lat doświadczeń

Aż trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się w 1994 r. od 8 stron czarno-białego druku… Tak właśnie wyglądało pierwsze wydanie magazynu „Integracja”, który rozpoczyna działalność INTEGRACJI.

Po 27 latach jesteśmy prężnie działającą organizacją, prowadzącą sieć Centrów Integracja i własną Infolinię. Poza magazynem „Integracja” wydajemy też największy portal o tematyce niepełnosprawności: Niepelnosprawni.pl, prowadzimy kilka serwisów tematycznych oraz kanał Integracja.tv na platformie YouTube.com. Możesz nas również obserwować na Facebooku i Instagramie pod nazwą @fundacjaintegracja.

Tworzymy głośne kampanie społeczne, nagradzamy Medalem Przyjaciel Integracji, wybieramy Człowieka bez barier, organizujemy Wielką Galę Integracji oraz promujemy Liderów Dostępności. Staramy się likwidować bariery architektoniczne, cyfrowe i społeczne. Poprzez nasze działania doprowadzamy także do zmian prawa i świadomości społecznej.

 

Zobacz najważniejsze wydarzenia z działalności INTEGRACJI

2021

PRZEWIJAMY_POLSKE_LOGO

Pod hasłem Przewijamy Polskę Integracja przystąpiła do koalicji pięciu organizacji pozarządowych, wspólnie działając na rzecz upowszechniania idei tworzenia w przestrzeni publicznej odpowiednich miejsc do przewijania osób całkowicie niesamodzielnych. Chodzi o toalety o większej powierzchni, z leżanką – przewijakiem dla dorosłych. Niezbędne do funkcjonowania osób ze specjalnymi potrzebami w społeczeństwie na równych prawach.

thumbnail_podcasty_integracji_638x479 (1)

Po raz pierwszy ruszyliśmy z podcastami. To rozmowy audio o niepełnosprawnościach z osobami, które same tego doświadczają. Co dwa tygodnie, na przemian emitowane będą dwa autorskie cykle. Podcast Ilony Berezowskiej zatytułowany „Wizja Świata” powstał z ciekawości do ludzi i ich losów. Rozmowy Mateusza Różańskiego pod wiele mówiącym tytułem „Z każdym o wszystkim” mają poruszać tematy kontrowersyjne, łamać tabu, odkrywać tajemnice, pokazywać codzienność daleką od stereotypów.

combo_ewa_pawlowska_certyfikat_fot_pkp_intercity

Wagony COMBO jeżdżące w składach PKP Intercity uzyskały – jako pierwszy w Polsce przewoźnik – prestiżowy certyfikat „Transport bez barier”, przyznany przez Fundację Integracja. Jest to znak dostępności tego taboru dla osób z ograniczoną sprawnością, w tym z różnymi rodzajami niepełnosprawności, osób starszych czy podróżujących z dziećmi. Certyfikacja wagonów COMBO była poprzedzona skomplikowanym, specjalistycznym audytem, przeprowadzonym przez doświadczonych ekspertów Integracji.

centrum_integracja_wejscie

18. urodziny obchodzi Centrum Integracja. Założone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w 2003 r. działa nieprzerwanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Trzy biura Centrum: w Warszawie, Gdyni i Zielonej Górze pomagają w znalezieniu pracy, udzielają bezpłatnych porad prawnych, podpowiadają gdzie szukać specjalistycznej pomocy.

2020

Laureat Tomasz Kmiecik, w czarnym kapeluszu, odbiera nagrodę z rąk kobiety w czarnej sukience. Obie osoby mają maseczki na twarzy.

Zwycięzcą 18. edycji Konkursu Integracji „Człowiek bez barier” w 2020 r. został Stanisław Kmiecik, uznany artysta malarz. W tym roku, z powodu pandemii, gala w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się bez udziału publiczności, w ścisłym reżimie sanitarnym. Transmitowana była na żywo na naszym portalu.

lider_dostepnosci_2020_grand_prix

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich, w 5. edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności” przyznały nagrodę Grand Prix gmachowi Muzeum Narodowego w Krakowie. Pozostałe nagrody otrzymały: Brama Poznania, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Pływająca Baza Nurkowa na jez. Płocie, Dom dla Bezdomnych w Jankowicach, Malta House, Muzeum Książąt Czartoryskich oraz pracownia architektoniczna xystudio.

tłum publiczności na wielkiej gali bawi się spadającymi z syfitu balonikami

20 listopada 2020 r. odbyła się 25. Wielka Gala Integracji , z powodu pandemii była inna niż zwykle. Świętowaliśmy 25-lecie naszej działalności bez wielotysięcznej widowni na sali, wspólnej zabawy pod sceną i możliwości bezpośredniego spotkania osób z niepełnosprawnościami z całej Polski, ale niezmiennie z ideą promowania idei świata bez barier, występami muzycznych gwiazd i podsumowaniem rocznych działań Integracji.

logo-quad-graphics

W 2020 r. zaczęliśmy drukować magazyn „Integracja“ na papierze pochodzącym w 100 proc. z recyklingu. Drukarnia Quad Graphics, z którą od lat współpracujemy, od numeru 160. drukuje nas na papierze LEIPA ultraSKY, z certyfikatem Blue Angel, promującym świadomą konsumpcję ekologiczną. „Spełniło się moje wielkie marzenie” – mówi Ewa Pawłowska, prezes Integracji. „Ekologia i zrównoważony rozwój mają dla nas ogromne znaczenie. Dlatego chcemy coraz odważniej stawiać na ekologiczne rozwiązania”.

Okładka magazynu Integracja - Sylwia Błach pozuje do zdjęcia z długopisem w jednej ręce i książką w drugiej

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz pierwszy wydanie magazynu „Integracja” zostało w całości poświęcone kulturze. W numerze specjalnym prezentujemy twórców wielu dziedzin – ludzi z różnymi rodzajami niepełnosprawności i ich unikatowe dzieła o wysokich walorach artystycznych, powstające nierzadko alternatywnymi metodami (np. obrazy malowane ustami lub stopą), animatorów i organizatorów wydarzeń kulturalnych, które są dostępne dla wszystkich.

2019

Kobieta na wózku i mężczyzna trzymają pomarańczową wstęgę, którą przecina pięć osób. W tle napis: www.integracja.org/lab Sala wykładowa. Ludzie słuchają siedzących na dole panelistów

#Ideathon, czyli „chcieć to moc!” – dwudniowa sesja warsztatowa z udziałem 108 pracowników z 9 firm zrzeszonych w inicjatywie Human Explorers oraz przedstawicieli Integracji. Jej uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie wesprzeć pracodawców, by osobom z niepełnosprawnością łatwiej było się u nich zatrudniać.

 

Startuje Integracja LAB – ośrodek badawczy Integracji i centrum kompetencyjne w dziedzinie niepełnosprawności.

 

Pierwsza edycja konferencji „Laboratorium Dostępności”, w całości poświęcona tematowi projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej m.in. dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

 

2018

Ewa Pawłowska Piotr Pawłowski Dwóch mężczyzn na wózkach wita się ze sobą przed siedzibą Integracji napis Test Integracji, wśród ośmiu drobnych ilustracji rodzic pokazuje małemu dziecku na tablecie test Integracji zw. z kampanią Płytka Wyobraźnia pusty parking dla osób z niepełnosprawnością Mężczyzna w białej koszuli pokazuje młodemu mężczyźnie w opasce na oczach jak poprawnie posługiwać się białą laską tłum na sali podczas prezentacji i obrad Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, podpisują porozumienie

Ewa Pawłowska, wdowa po Piotrze Pawłowskim, zostaje nowym prezesem Integracji.

 

 

8 października 2018 r. odszedł Piotr Pawłowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja.

 

 

Zorganizowaliśmy akcję „Z Integracji do Ratusza”, w której Kandydaci na prezydenta Warszawy usiedli i poruszali się na wózkach.

Wydaliśmy publikację pt. „Lista Mocy. 100 wybitnych Polek i Polaków z niepełnosprawnością, działających w latach 1918-2018” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ukazał się jubileuszowy 150. magazyn „Integracja”, a portal Niepelnosprawni.pl obchodził swoje 15-lecie! Z okazji jubileuszu strony stworzyliśmy Test Integracji – internetowy quiz, w którym dzieci i dorośli mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat niepełnosprawności.

Już po raz 23. odbyła się kampania społeczna pn. „Płytka wyobraźnia”, gdzie przypomnieliśmy młodym ludziom i ich opiekunom o bezpieczeństwie na kąpieliskach przez internetowy quiz wiedzy na temat prawidłowych zachowań nad wodą.

Nasza akcja #dostępnoscminus przyniosła pozytywne rezultaty, m.in. firma JYSK odblokowała miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.

Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy nasze publikacje podczas Warszawskich Targów Książki.

Wraz z m.st. Warszawa zorganizowaliśmy kilka bezpłatnych szkoleń, przybliżających tematykę dostępności architektonicznej i cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami.

Podczas V Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności Integracja podpisała Kartę Różnorodności, dołączając do grona firm, instytucji i organizacji, zobowiązanych do aktywnego zwalczania dyskryminacji i wykluczenia ekonomicznego.

Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, podpisali porozumienie o współpracy. Ma ono służyć promocji sportu paraolimpijskiego, a także aktywności fizycznej, zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością.

2017

Okładka publikacji Lista mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością Roll-up Integracji przy wejściu do Bulwaru Literackiegomężczyzna trzyma dłonie na notatniku z okładką z napisem Seminariumlogo Metra WarszawskiegoPiotr Pawłowski wraz z pracownikami firmy MetLifeprzedstawicielka Integracji Ewa Cieśla przekazuje certyfikat Obiekt bez barierGala Lidera Dostępności w Pałacu Prezydenckimprof. Gertruda Uścińskaprzekazanie sprzętu i dyplomu Integracji od REBAPiotr Pawłowski odbiera nagrodę Mikołaja Kopernika od przedstawiciela Związku Banków Polskichgrafika z napisem mamy srebro!

Wydaliśmy publikację Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

Przeprowadziliśmy o 50 proc. więcej szkoleń niż 2016 roku. Największy projekt pod tym kątem zrealizowaliśmy z PKP Intercity.

Z naszej inicjatywy, wspólnie z Zarządem Zieleni Miasta Stołecznego, odbył się Piknik Integracyjny na Bulwarach Wiślanych, gdzie przechodnie mogli m.in. przejechać tor przeszkód na wózkach i otrzymać Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością.

We współpracy z ZUS-em zorganizowaliśmy bezpłatne seminaria „Osoby niepełnosprawne na rynku pracy – prewencja wypadkowa” w pięciu miastach w Polski.

Stworzyliśmy kompendia wiedzy „Dobre i złe praktyki. Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością” oraz „Fakty i mity zatrudniania osób z niepełnosprawnością”, w których promujemy dobre rozwiązania w kwestii zatrudniania.

Wraz z Metrem Warszawskim po raz trzeci zorganizowaliśmy akcję „Dzień Integracji w metrze”, gdzie przeprowadziliśmy warsztaty dot. niepełnosprawności dla dzieci i młodzieży oraz rozdawaliśmy książeczki savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością.

Piotr Pawłowski wystąpił jako mówca motywacyjny dla pracowników MetLife. Na przykładzie Integracji omawiał jak dążyć do wyznaczonych przez siebie marzeń.

Przyznaliśmy prestiżowy certyfikat „Obiekt bez barier”: Maratonowi, nowemu budynkowi Skanska Property Poland w Poznaniu, Centrum Obsługi Pasażera na dworcu Łódź Fabryczna Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, punktowi Samsung Premium Service Plaza.

Przez organizację drugiej edycji Konkursu Lider Dostępności, która odbyła się w pałacu prezydenckim, promowaliśmy uniwersalne rozwiązania architektoniczne na całą Polskę.

Otrzymaliśmy podziękowanie od prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, za przekazanie 250. postulatów Czytelników portalu Niepelnosprawni.pl nt. reformy orzecznictwa, które zostały wykorzystane podczas opracowania zmian.

Spot „Nie chcę być strażakiem” ogłoszono najlepszym filmem podczas Pierwszego Przeglądu Filmów Promujących Zatrudnienie Osób Niepełnosprawnych.

Nasze działania zostały zauważone i wyróżnione przez Reba Organizacja Odzysku S.A.

Piotr Pawłowski, prezes Integracji, otrzymał Medal Mikołaja Kopernika – nagrodzę przyznawaną najwybitniejszym postaciom polskiej bankowości. Jest to wyraz uznania za działania na rzecz dostępności usług finansowych dla osób z niepełnosprawnością.

Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl, zdobył drugą nagrodę w Konkursie dla dziennikarzy „Sport paraolimpijski”, organizowanym po raz pierwszy przez Fundację Katarzyny Rogowiec AVANTI.

2016

paczki w bagażniku samochodunapis: lider dostępnościstrażak z wężemekipa Integracji podczas akcji w metrzenapis na pomarańczowym tle Wolnij swoją moc(z)grafika ze zdjęciem Piotra Pawłowskiego i podpisem 50 lat! Z najlepszymi życzeniami!

Po raz pierwszy wzięliśmy udział w „Szlachetnej Paczce”.

Zorganizowaliśmy konferencję nt. barier architektonicznych pn. „Miasto Dostępne”.

Stworzyliśmy konkurs Lider Dostępności oraz, w ramach projektu „Warszawa bez barier”, konkurs Warszawska Inwestycja bez barier.

Nasza kampania „Nie chcę być strażakiem” otrzymała wiele prestiżowych nagród m.in.: brązowego lwa podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu Kreatywności w Cannes, 4 złota i 1 srebro w konkursie KTR 2016 czy nagrodę Grand Prix Innovation AD!

Po raz drugi razem z Metrem Warszawskim zorganizowaliśmy akcję „Integracja w metrze”, gdzie dzieliliśmy się naszą wiedzą z pasażerami metra.

Włączyliśmy się w obchody 7. Muranowskich Dni Integracji, likwidując bariery dzieci wobec osób z niepełnosprawnością.

Wystartowaliśmy z nową kampanią „Uwolnij swoją moc(z)”, której celem dostęp do refundowanego sprzętu urologicznego, który jest niezbędny do funkcjonowania osobom z pęcherzem neurogennym.

Z inicjatywy Piotra Pawłowskiego odbyło się spotkanie oraz rozmowa prezesa Integracji z europosłem Januszem Korwin-Mikke na temat niepełnosprawności.

Świętowaliśmy 50 urodziny prezesa Integracji, Piotra Pawłowskiego.

Prezes Integracji Piotr Pawłowski otrzymał Nagrodę Wektor 2015 od Pracodawców RP.

2015

Świętowaliśmy 20. Wielką Galę Integracji z Gościem Specjalnym – bioniczną artystką Viktorią Modestą. Uroczystość obyła się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Prezes Integracji Piotr Pawłowski został laureatem konkursu „Społecznik Roku 2015” tygodnika „Newsweek Polska”.

Przeprowadziliśmy akcję „Integracja w Metrze” razem z Metrem Warszawskim, dostarczając pasażerom rzetelną wiedzę na temat niepełnosprawności w Polsce.

Zachęcaliśmy osoby z niepełnosprawnością do udziału w wyborach parlamentarnych przez kampanię „Wybory bez barier” pod hasłem „5 milionów głosów może zmienić wszystko” oraz Informator.

Certyfikatem OBIEKT BEZ BARIER uhonorowaliśmy Pałac Prezydencki, Rezydencję Prezydenta RP Belweder oraz Port Lotniczy im. Chopina w Warszawie.

Nasi medialni eksperci doradzali gruzińskiej delegacji specjalistów zajmujących się tematyką niepełnosprawności.

Zostaliśmy nagrodzeni prestiżowym tytułem Kampanii Społecznej Roku 2014 za „Szacun Tropików”, odsłonę kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.

Informujemy o nowelizacji prawa o parkowaniu uprzywilejowanym, m.in. za pomocą specjalnego serwisu kartaparkingowa.pl

Obchody dwudziestolecia magazynu „Integracja” uświetniła kampania społeczna „Więcej nas łączy, niż dzieli…”.

2014

Obeszliśmy uroczyście 20-lecie INTEGRACJI, czemu towarzyszyła m.in. jubileuszowa Wielka Gala Integracji z patronatem honorowym i uczestnictwem Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Podwoiliśmy nakład magazynu „Integracja” do 30 tysięcy egzemplarzy.

Zbudowaliśmy nową, w pełni dostępną stronę internetową Integracja.org

Te same atuty dotyczą też nowej odsłony flagowego portalu Niepelnosprawni.pl

Rozpoczęliśmy emisję programu telewizyjnego „Misja Integracja” w ogólnopolskim paśmie TVP Regionalna, w każdą niedzielę o godz. 9:00.

Rozpoczęliśmy pracę nad dostosowaniem 40 placówek Poczty Polskiej w całym kraju.

Przeszkoliliśmy personel trzech największych centrów handlowych w Warszawie: Arkadii, CH Wileńska i Galerii Mokotów.

2013

Założyliśmy serwis cyfrowaintegracja.org – pierwszy w Polsce serwis na temat nowych technologii, które ułatwiają codzienne życie osobom z różnymi niepełnosprawnościami. >>Dowiedz się więcej

Uruchomiliśmy serwis sprawniwpracy.pl – platformę ofert pracy oraz miejsce umożliwiające kontakt osobom z niepełnosprawnością i pracodawcom, którzy chcą je zatrudnić. >>Dowiedz się więcej

Świętowaliśmy 10-lecie istnienia największego portalu o niepełnosprawności – niepelnosprawni.pl.

Nagraliśmy 500. odcinek programu telewizyjnego.

Nasi eksperci dostosowali serwis Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zaudytowaliśmy pod kątem dostępności ponad 500 witryn internetowych.

Przeszkoliliśmy cały personel pokładowy przewoźnika Eurolot (około 250 stewardess i stewardów).

Testowaliśmy nowe wagony warszawskiego metra (Inspiro firmy Siemens) pod kątem ich dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

2012

Zainaugurowaliśmy działalność serwisu finansebezbarier.pl, przybliżającego z pozoru skomplikowaną tematykę kredytów, rachunków, lokat i ubezpieczeń osobom zagrożonym wykluczeniem ekonomicznym. >>Dowiedz się więcej

Wydaliśmy poradnik obrazkowy „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością” oraz nagraliśmy cztery filmy edukacyjne na temat komunikacji z osobami z różnymi niepełnosprawnościami.

Przeprowadziliśmy audyt siedmiu najważniejszych dworców PKP w Polsce pod kątem ich dostępności architektonicznej.

Z okazji EURO 2012 opracowaliśmy mapy miast gospodarzy EURO 2012 z uwzględnieniem lokalizacji stadionów, atrakcji turystycznych i miejsc przyjaznych kibicom z niepełnosprawnością.

Przeprowadziliśmy audyt architektoniczny Stadionu Miejskiego w Poznaniu, mieście jednego z gospodarzy EURO 2012.

2011

Przebadaliśmy ponad 530 stron internetowych pod kątem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością i stworzyliśmy serwis dostepnestrony.pl, dzięki któremu można m.in. dowiedzieć się, jak tworzyć takie strony, redagować ich treści oraz umieszczać materiały graficzne i filmowe.

Współpracowaliśmy przy zmianie ustawy Prawo wyborcze oraz zainaugurowaliśmy kampanię „Idziemy na wybory„.

Świętowaliśmy dziesięciolecie konkursu „Człowiek bez barier”.

Powołaliśmy Agencję Informacyjną IntegracjaInfo, przygotowującą materiały prasowe, radiowe i telewizyjne na temat niepełnosprawności.

W tym roku w ramach cyklicznego projektu „Warszawa bez barier” ogłosiliśmy wraz z Urzędem M.St. Warszawy konkurs dla młodzieży na dwuminutowy film związany z życiem niepełnosprawnych mieszkańców stolicy.

2010

Wydaliśmy 100. numer magazynu „Integracja”, zawierający obszerną relację z Igrzysk Paraolimpijskich w Vancouver.

Zorganizowaliśmy XV Wielką Galę Integracji, która odbyła się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Wydaliśmy unikatowy i bezpłatny poradnik „Projektowanie bez barier – wytyczne”, skierowany nie tylko do architektów, ale także do wszystkich zainteresowanych aranżowaniem przyjaznych wnętrz.

Uczestniczyliśmy w spotkaniu z księciem Karolem, brytyjskim następcą tronu, które odbyło się w Zamku Królewskim w Warszawie.

2009

Nasi eksperci współpracowali przy projekcie przystosowania budynków Sejmu RP do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Przeszkoliliśmy Straż Marszałkowską Sejmu w zakresie wrażliwości na niepełnosprawność.

Zorganizowaliśmy międzynarodową konferencję architektoniczną „Przyjazne przestrzenie Europy”.

Rozpoczęliśmy konkurs architektoniczny „Polska bez barier”.

Otworzyliśmy Centrum Integracja w Katowicach (piąta placówka w naszej sieci Centrów).

W tym roku nasza cykliczna kampania parkingowa przebiegała pod hasłem: „Mamo, tato, nie parkuj na kopertach”, a towarzyszyły jej m.in. publikacja i konkurs dla dzieci.

2008

Z inicjatywy Piotra Pawłowskiego, prezesa INTEGRACJI, powstała Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, zrzeszająca blisko 50 organizacji pozarządowych.

W imieniu wspomnianej Koalicji przekazaliśmy Premierowi Rządu RP Donaldowi Tuskowi wspólny projekt ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością.

Rozpoczęliśmy współpracę z ZUS, w ramach której przeszkoliliśmy pracowników tej instytucji i rozpoczęliśmy dostosowywanie architektoniczne jej placówek w całym kraju.

Zwiększyliśmy nakład „Integracji” z 15 do 50 tys. egzemplarzy i dołączyliśmy do niej dodatek na temat rehabilitacji.

W serii Biblioteczka dla Osób Niepełnosprawnych wydaliśmy dwie publikacje na temat likwidowania barier architektonicznych.

2007

W tym roku podczas XII Wielkiej Gali Integracji w Sali Kongresowej gościliśmy Premiera Rządu RP Donalda Tuska.

Otworzyliśmy Centrum Integracja w Gdyni.

Uruchomiliśmy Infolinię Integracji – 801 801 015. Dziś za jej pośrednictwem udzielamy ponad 2500 porad rocznie.

Obchodziliśmy 10-lecie kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo„.

Wspólnie z Trybunałem Konstytucyjnym i Ambasadą Brytyjską zorganizowaliśmy konferencję z okazji 10. rocznicy uchwalenia Karty Praw Osób Niepełnosprawnych.

5-lecie Konkursu „Człowiek bez barier” uczciliśmy wydaniem albumu prezentującego sylwetki laureatów z lat 2003 – 2007.

2006

Założyliśmy Klub Przyjaciół Integracji, czyli osób, które pomagają w dystrybuowaniu „Integracji” (w 2008 roku Klub przemianowaliśmy na Paczkę INTEGRACJI). >>Dowiedz się więcej

Otworzyliśmy Centra Integracja w Krakowie i Zielonej Górze (drugie i trzecie w sieci INTEGRACJI).

Rozpoczęliśmy wydawanie specjalnego cyklicznego dodatku do „Integracji”, zatytułowanego „Praca”.

Projekt INTEGRACJI „Polska bez barier” stał się dla władz kazachskiej stolicy Ałma Aty inspiracją do działań na rzecz dostępności.

2005

Pierwszy plakat kampanii Logo Organizacja Pożytku Publicznego

Rozpoczęliśmy prozatrudnieniową kampanię „Sprawni w pracy”, aby pokazać, że osoby z niepełnosprawnością mogą być kompetentnymi i wartościowymi pracownikami.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja otrzymały status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Zorganizowaliśmy Piknik Integracyjny przy Centrum Handlowym „Arkadia” w Warszawie, podczas którego oprócz porad dla osób z niepełnosprawnością i zabaw integracyjnych dla dzieci zaprosiliśmy na koncert zespołu „Elektryczne gitary”.

Wydaliśmy wyjątkową publikację architektoniczną „Projektowanie uniwersalne – Sztokholm dla wszystkich”, która może być znakomitym wzorem dla władz polskich miast działających na rzecz dostępności.

2004

Zainaugurowaliśmy kampanię parkingową pod hasłem: „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”, rozpoczynając tym samym walkę o wolne „koperty” i surowe kary (mandaty i punkty karne) dla kierowców bezprawnie zajmujących te miejsca.

W ramach naszej kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo” Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych wydał kartę affinity „Integracja”. Wspierała ona Fundusz „Pierwszy krok”, którego celem jest pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych i niefortunnych skoków do wody.

Świętowaliśmy 10-lecie magazynu „Integracja” jako 92-stronicowego, profesjonalnego pisma wydawanego w nakładzie 15 tys. egzemplarzy.

Wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu przygotowaliśmy 12,5 tys. pakietów edukacyjnych pod nazwą: „Czy naprawdę jesteśmy inni? – Razem w naszej szkole”, skierowanych do nauczycieli oraz uczniów liceów i techników.

Partnerowaliśmy Ambasadzie Szwecji, współorganizując w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego ekspozycje „Wzornictwo dla każdego” i „Zabawy dla nadzwyczajnych dzieci”. Podczas tych wystaw 80 szwedzkich firm zaprezentowało ponad 200 uniwersalnych urządzeń i produktów.

W roku wejścia Polski do Unii Europejskiej zorganizowaliśmy cykl szkoleń dla organizacji pozarządowych, zatytułowany „Osoba niepełnosprawna w Unii Europejskiej”, oraz konferencję „Europa bez barier”. Wydaliśmy także publikację na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością na rynkach pracy UE.

2003

Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji agencja reklamowa Leo Burnett zaprojektowała polskie logo Roku Osób Niepełnosprawnych 2003.

Rozpoczęliśmy największą w Polsce kampanię społeczną: „Czy naprawdę jesteśmy inni?”, której działania wspierały telewizja, radio, prasa, reklama zewnętrzna, kinowa i internetowa. Na ulice Warszawy wyjechał tramwaj promujący Rok 2003.

Uruchomiliśmy portal niepelnosprawni.pl, który obecnie odwiedza około 200 000 internautów miesięcznie.

Ogłosiliśmy Konkurs „Człowiek bez barier”, którego celem jest promowanie osób z niepełnosprawnością osiągających sukcesy w różnych sferach życia społecznego, zawodowego i osobistego.

Otworzyliśmy w Warszawie pierwsze Centrum Integracja – placówkę informacyjno-poradniczą, którą w pierwszym miesiącu działania odwiedziło blisko 1000 osób.

Współorganizowaliśmy Międzynarodową Wystawę Prac Artystów Malujących Ustami i Nogami, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Umożliwiła ona zaprezentowanie po raz pierwszy w Polsce 150 obrazów niepełnosprawnych twórców z całego świata.

2002

Zainicjowaliśmy kampanię społeczną, w ramach której powstały dwa przewodniki turystyczne, po Warszawie i Krakowie, z informacjami o dostosowanych miejscach, obiektach turystycznych, hotelach i liniach komunikacyjnych.

Uruchomiliśmy (wspólnie z fundacją Sue Ryder) Fundusz „Pierwszy krok”, pomagający osobom po wypadkach komunikacyjnych i tragicznych w skutkach skokach do wody zacząć życie na nowo. W ramach niego przyznawane były stypendia w wysokości 300 tys. zł.

Wydaliśmy pierwsze bezpłatne publikacje w serii Biblioteczka Przyjaciół Integracji, m.in. „Fakty i mity o osobach z niepełnosprawnością”.

2001

Plakat wystawy Widzieć, słyszeć, dotykać, wiedzieć (otwórz większe zdjęcie) Logo programu Apteka bez barier Statuetki konkursu Oczy otwarteMężczyzna poruszający się na wózku inwalidzkim ogląda zdjęcia wystawy

Zorganizowaliśmy wystawę fotograficzną pt. „Widzieć, słyszeć, dotykać, wiedzieć” (na zdjęciu), prezentującą zdjęcia wybitnych fotografów, m.in. Macieja Skawińskiego, Chrisa Niedenthala, Andrzeja Świetlika. Wystawa gościła w wielu miastach Polski.

Przygotowaliśmy raport o sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce. Powstał on w ramach kampanii „Niepełnosprawni – normalna sprawa”.

Ogłosiliśmy dwa konkursy: „Apteka bez barier” – dla dostępnych placówek i „Oczy otwarte” – dla dziennikarzy, którzy w swoich materiałach prasowych, radiowych i telewizyjnych poruszają tematykę niepełnosprawności.

Zostaliśmy nagrodzeni Golden World Awards i nominowani do nagrody ONZ za kampanię „Niepełnosprawni – normalna sprawa”, uznaną za projekt realizujący idee zgodne z celami międzynarodowej społeczności.

Magazyn „Integracja” dzięki współpracy z firmą Winkowski Sp. z o.o. zmienił szatę graficzną, powiększył objętość do 88 stron i stał się pismem kolorowym.

Na przełomie lat 2000/2001 zorganizowaliśmy kolejną wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie, prezentującą prace artystów malujących ustami i nogami.

2000

Ogłosiliśmy start kampanii społecznej „Niepełnosprawni – normalna sprawa”, realizowanej na billboardach w 12 miastach Polski i na stronach wysokonakładowych pism.

I etap kampanii – Rzeźby – tryptyk prezentujący klasycystyczne rzeźby uszkodzone przez czas i ludzi. Trzy dramatyczne postacie na plakatach: mężczyzny, kobiety i dziecka opatrzono cytatami z listów „Integracji”.

II etap kampanii – Ludzie – portrety wykonane przez  fotoreportera „Gazety Wyborczej” Krzysztofa Millera, przedstawiające mężczyznę poruszającego się na wózku, niewidomą kobietę i chłopca z zespołem Downa. Towarzyszył im cytat z wiersza ks. Jana Twardowskiego: „Nie widzieć, nie słyszeć, nie dotykać, nie wiedzieć”.

1999

Okładka pierwszego wydania Magazynu Integracja (otwórz większe zdjęcie)okładka na 5-lecie Integracji (otwórz większe zdjęcie)

Zorganizowaliśmy przyjazd do Polski znanej działaczki na rzecz osób z niepełnosprawnością – Joni Eareckson-Tady. Ponad tysiąc osób, w tym wiele poruszających się na wózkach, wypełniło po brzegi halę Warszawianki. Spotkanie było okazją do promocji wydanej przez INTEGRACJĘ książki Nowa Joni. Autorka od 1967 r. porusza się na wózku – po tym, gdy jako 17-latka złamała kręgosłup, skacząc do wody. Postać Joni Eareckson-Tady zainspirowała Piotra Pawłowskiego m.in. do założenia INTEGRACJI.

Magazyn „Integracja” skończył 5 lat.

Współorganizowaliśmy wystawę prac artystów malujących ustami i nogami w Muzeum Narodowym w Warszawie.

1998

Zorganizowaliśmy Tydzień Integracji związany z obchodami Europejskiego Dnia Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych. Zachęcaliśmy osoby z niepełnosprawnością do wyjścia z domów i spotkań z ludźmi, a dla ułatwienia im kontaktów rozdawaliśmy broszurę: „Folder dla przechodnia”.

Piotr Pawłowski został nagrodzony za pracę w magazynie „Integracja” prestiżową nagrodą Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL.

Współorganizowaliśmy konferencję „Wrażliwość na niepełnosprawność”, związaną z przyjazdem do Polski przedstawicieli amerykańskiej organizacji Joni and Friends (przekazującej m.in. wózki inwalidzkie dla najbardziej potrzebujących).

1997

Zarejestrowaliśmy Fundację Integracja, wspierającą działające już Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Wyemitowaliśmy w ówczesnym TVP3 pierwszy odcinek programu „Integracja”, dotyczącego niepełnosprawności, ale skierowanego do szerokiego grona odbiorców. Program od początku prowadzi Piotr Pawłowski.

Przyznaliśmy trzy pierwsze Medale Przyjaciel Integracji  podczas Wielkiej Gali Integracji. Wyróżniamy nimi instytucje, firmy i ludzi, którzy nie z formalnego obowiązku, lecz chęci wspierania integracji społecznej działają na rzecz osób z niepełnosprawnością.

1996

Występ orkiestry smyczkowej podczas pierwszej Wielkiej Gali Integracji w 1997 roku (otwórz większe zdjęcie)Okładka płyty wydanej z okazji kampanii Nieświadomość (otwórz większe zdjęcie)Samochód Integracji tzw. Łaciata z napisem Polska bez barier zaparkowany na łące wśród krów (otwórz większe zdjęcie)

Pierwsza Wielka Gala Integracji (na zdjęciu) odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wielka Gala Integracji organizowana jest co roku z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W latach 2006-2014 uroczystość odbywała się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Od 2014 r. uczestników Gali gościmy w Arenie Ursynów.

Ogłosiliśmy akcję przestrzegającą przed nierozważnymi skokami do wody – „Nieświadomość”, która potem przekształciła się w głośną coroczną kampanię społeczną „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.

Wystartowaliśmy z programem „Polska bez barier„, którego pierwszym etapem był projekt „Warszawa bez barier„. Dzięki nam stolica stała się miastem bardziej przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami.

W ramach projektu „Polska bez barier” wydaliśmy m.in. Folder dla przechodnia, oswajający z niepełnosprawnością i uczący właściwej komunikacji z osobami z niepełnosprawnością.

1995

Logo Stowarzyszenia Przyjaciół IntegracjiWarsztsty prowadzone na Politechnice Warszawskiej (otwórz większe zdjęcie)

Powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, co wynikało m.in. z powiększenia się składu redakcji „Integracji” i poszerzenia zakresu działań, ale też ułatwiło poszukiwanie środków i partnerów do skutecznego funkcjonowania. Pierwszą siedzibą Stowarzyszenia było mieszkanie Piotra Pawłowskiego, prezesa organizacji.

Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie opłatkowe do Prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Gościliśmy u Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Zaczęliśmy prowadzić warsztaty „Przestrzeń dla człowieka – jednostki”, skierowane do studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, aby mogli poznać świat z perspektywy człowieka na wózku lub niewidomego.

1994

Powstał pierwszy magazyn „Integracja”. Początkowo był to 8-stronicowy, czarno-biały biuletyn, wydawany w nakładzie 10 tys. egzemplarzy. Pomysłodawcami czasopisma byli Piotr Pawłowski i Bolesław Bryński, równocześnie pierwsi autorzy „Integracji”, którzy pisali artykuły pod wieloma pseudonimami. Po latach „Integracja” to największy bezpłatny magazyn poświęcony tematyce niepełnosprawności, wydawany w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy.